SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI RADAR ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRDİ 24ARA
SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI RADAR ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen Radar Çalıştayı’nın üçüncüsü ekosistemde yer alan paydaşların tümünü bir araya getirdi.

SSB Başkanı Demir: “Havaalanı Trafik Radarının ilkini Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. ÇAFRAD radarımızda belirli bir olgunluğa ulaştık, inşallah platformlarımızda kullanmaya başlayacağız. Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ERALP’in Fabrika Kabul Testleri geçen ay başarıyla tamamlandı. Alçak İrtifa Radar Sistemi ALP’in ilkinin kısa bir dönem içerisinde envantere alınmasını bekliyoruz.”

SSB Başkanı Demir: “Fark edilmeden fark etmek, vurulmadan vurmak. Aslında harekât alanında olayı noktalayan bu!”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, Aselsan ev sahipliğinde gerçekleştirilen Radar Çalıştayı’nın üçüncüsüne Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, ilgili firmaların temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çalıştayda yaptığı konuşmada; ihtiyaç ve tedarik makamları ile bu alanda faaliyet gösteren ve teknolojik altyapıya sahip savunma sanayii firmaları, üniversite ve araştırma kuruluşları nezdinde farkındalık oluşturmak ve ortak hedef belirlemek yönündeki çabalarının memnuniyet verici sonuçlar aldıklarını açıkladı.

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir şu açıklamalarda bulundu:

“Elektronik harp alanında Dünyadaki yarışın içinde yer almak, ekosistemde yer alan paydaşları bir araya getirmek ve bu vesileyle teknoloji yolculuğunda birlikte hareket etmek amacıyla yürüttüğümüz çabalarımız neticesinde geçtiğimiz 6 yıl içinde yeni milli radar ürünleri geliştirmekle birlikte mevcut ürünlerimizi de güncelleyerek aktif faz dizili anten teknolojileri dâhil yeni alt sistemleri kullanmaya başladık. ÇAFRAD radarımızda belirli bir olgunluğa ulaştık, inşallah platformlarımızda kullanmaya başlayacağız. Erken İhbar Radar Sistemlerinin yerli ve milli imkânlarla geliştirilmesi kapsamında AESA teknolojisini kullanan Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ERALP’in Fabrika Kabul Testleri geçen ay başarıyla tamamlandı. Alçak İrtifa Radar Sistemi ALP’in ilkinin kısa bir dönem içerisinde envantere alınmasını bekliyoruz. Yine bu dönemde Havaalanı Trafik Radarının ilkinin de Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edildiğini memnuniyetle ifade etmek isterim. Başarılı şekilde sürdürülen projelerimiz sadece yerde konuşlu sistemlerle sınırlı değil. Hava platformlarında kullanılmak üzere geliştirilen Aktif Faz Dizili Burun Radarının Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırılması yönündeki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İnşallah Akıncı platformu ile başlayacak bu teslimat, F16 Modernizasyon Projesi ile devam edecek. Kullandığımız bir tabir var. Aslında harekat alanının özeti. Fark edilmeden fark etmek, vurulmadan vurmak. Aslında olayı noktalayan bu!”

Çalıştay çıktıları vesilesiyle; millileşme, sürdürülebilirlik, rekabet edebilirlik ve ihracat hedefinin yakalanması, yenilikçi sistemlerin geliştirilmesi, kullanım sahasında sistem etkileşiminin planlanması, ürün - teknoloji geliştirme ekosistemlerinin senkronizasyonu ile ortak akıl oluşturulması, sorunlara çözüm bulunması ve daha iyi bir seviyeye ulaşılması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen Radar Çalıştayı’nın üçüncüsü ekosistemde yer alan paydaşların tümünü bir araya getirdi.