21NİS
"DIMDEX 2022'YE DAMGA VURAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYORUZ"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Katar'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı"nda Türk firmalarının öne çıktığını söyledi.

Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nın (DIMDEX 2022) açılışında da yer alan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, açıklamalarda bulundu.

Fuarda önceki senelerde de olduğu gibi Türkiye'den yine kapsamlı bir katılım olduğunu belirten Başkan Demir, "Fuara damga vuran ülkelerin başında geliyoruz." dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin sadece silahlı insansız hava araçlarıyla değil hava platformları, gemicilik ve diğer savunma sanayisi ürünleriyle de dikkati çektiğini dile getirdi.

Türk firmalarının katılımının Katar makamlarınca da memnuniyetle karşılandığını aktaran Başkan Demir, fuar çerçevesinde iki ülke arasındaki dostluk seviyesinin perçinlendiğini belirterek “İki ülke yetkililerinin zaman zaman gerçekleşen görüşmelerinde, devam etmekte olan ya da gelecekte uygulanacak çeşitli alanlardaki projelerin ele alındığını” ifade etti.

Türkiye'den 32 şirket katılıyor

Katar'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen, savunma şirketleri arasında milyar dolarları bulan anlaşmaların imzalandığı Doha'da 23 Mart'a kadar sürecek deniz savunma fuarı kapsamında, aralarında Türkiye savunma sanayisinden 32 şirketin de bulunduğu 20 ülkeden 200'den fazla firmanın ürünleri sergileniyor.

Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı, özellikle gemi yapımı ve gemilere monte edilen teknolojik sistemlerin yanı sıra radar, füze, deniz mayınları ve elektronik harp sistemleri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalara ürünlerini tanıtma ve yeni anlaşmalar yapma fırsatı sunuyor.

Kaynak AA

Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nın (DIMDEX 2022) açılışında da yer alan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, açıklamalarda bulundu.