TÜRKİYE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDEN GÜÇ ALIYOR 21NİS
TÜRKİYE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDEN GÜÇ ALIYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin savunma sanayisiyle sahada güçlü olması gerektiğini belirterek "Etraf ateş çemberi iken attığımız adımlarla ön almasaydık hem sahada hem masada köşeye kıstırılmış bir ülke görecektik." dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TOBB ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu Liderlik Kampı'22 programının açılışında yaptığı konuşmada, savunma sanayiinin ülke gündeminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

İçinden geçilen konjonktür, stratejik şartlar, ülke çevresinde olanlara bakıldığında barış zamanında harbe hazırlık konusunda gerekenlerin yapılmasının öneminin ortaya çıktığını ifade eden Başkan Demir, "Dünyada çatışma bölgelerine baktığımızda etrafımız ateş çemberi, son gelişmeler de çok hesapta olmamasına rağmen işin nereye gittiğini gösteren bir örnek teşkil ediyor. Türkiye'nin kendi kendine yetmek ve güç oluşturmaktan başka alternatifi olmadığını görüyoruz. Güç bugün artık teknoloji, bilim, sahada var olabilecek, sürpriz etkisi yapabilecek, hasımlarınıza fırsat vermeyecek bir teknoloji ve kabiliyete sahip olmak anlamına geliyor. Bu da sadece lafla olmuyor." diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma sanayiinin ulusların bilek güreşi yaptığı, üstünlüklerini gösterdikleri bir alan olduğuna işaret ederek "Zamanı geldiğinde vahşi bir şekilde ezerek, kan dökerek hayata koydukları unsur bu. Kanımızın dökülmesini istemiyorsak ülkemizde barışın, istikrarın, huzurun olmasını istiyorsak bu konuda taviz olmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde gençlerin dinamizmine ve gücüne çok güvendiklerini dile getiren Başkan Demir, gençlerin üniversite hayatlarında yaptıkları işlerin hayat boyunca kendilerine katkı sağlayacağını belirterek ülkenin donanımlı, bilgili gençlere çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, geçmişte Türkiye'de uçak mühendisliğinin sınırlı iş imkanı varken bugün mezun olan kabiliyetli gençlerin önünün açık olduğunu anlattı.

"Savunma sanayisinde dışa bağımlılığı bitirme konusunda çok kararlıyız." Diyen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu konuda önemli adımlar atıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Türkiye'nin stratejik ürünlerde, stratejik kavramlarda dışa bağımlılık gibi bir lüksü olamaz, bu konularda kendimize yetmeliyiz. Roketlerimiz, uçaklarımız, deniz araçlarımız, insansız sistemlerimiz ve daha çeşitli konular çalışılıyor, çalışılacak. Sahada güçlü olmalıyız. Görmeden görmek, vurmadan vurmak gerekiyor, çünkü sahanın insafı, lüksü, özür dilerimi, geri adımı yok. Sahada varsanız varsınız, yoksanız yoksunuz. Türkiye'nin son zamanlarda etrafı ateş çemberi iken attığımız adımlarla ön almasaydık hem sahada hem masada köşeye kıstırılmış bir ülke görecektik. Çok şükür bunun olmasına müsaade etmedik. Daha da ileri kabiliyetlerle, unsurlarla sahada olup bunu daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Bunun için en önemli unsurumuz insan kaynağı."

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gençleri Savunma Sanayii Başkanlığının yürüttüğü etkinlik ve yarışmalara katılmaya davet etti.

Kaynak AA

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TOBB ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu Liderlik Kampı'22 programının açılışında yaptığı konuşmada, savunma sanayiinin ülke gündeminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.