TÜRK İKA’LARI HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ ! 28KAS
TÜRK İKA’LARI HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ !

İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreninde konuşan SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, insansız kara araçlarına yönelik çalışmalarımızı hem mevcut gereksinimleri en hızlı şekilde karşılamak; hem de uzun vadeli ihtiyaçları belirleyerek geleceğin teknolojilerinde insansız kara araçları alanında dünyada öncü olmak hedefini göz önünde bulundurarak yapmaktayız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan projeler sonucunda Türk savunma sanayii tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen insansız kara araçları (İKA) Ankara’da düzenlenen bir törende hünerlerini sergiledi. İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, İKA üreticisi firma yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Törende SSB ile FNSS firması arasında Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı; SSB ile Aselsan, Best Grup, Elektroland ve Havelsan firmaları arasında ise Orta Sınıf İnsansız Kara Araçlarına dair İmza Töreni gerçekleştirildi. İmza atan firmaların yanı sıra; orta sınıfta çözüm ortağı olarak yer alan Tekatron, Ulusal Makine ve Katmerciler; hafif sınıf insansız kara aracı üreticileri Esetron, Hoytek, Altınay, Arox, Elektroland ile proje paydaşları Kuartis, Milsoft, Ras Teknoloji firmalarının yetkilileri de toplantıya katıldılar.

Törende konuşan SSB Başkanı İsmail Demir, “Muharebe sahasının çok yakın gelecekte tamamen insansız sistemlere bırakılması düşünülmemekle birlikte uzun vadede insansız sistemlerin pek çok farklı konseptte insan gücünün yerine geçeceği, çoklu operasyon ihtiyaçlarını karşılamak üzere insansız kara, hava ve deniz araçlarının birlikte çalışmasının savaşların seyrini değiştireceği ve geleceğin muharebe sahasının mürettebatlı ve mürettebatsız unsurlardan oluşacağı öngörülmektedir. Bu öngörüden yola çıkılarak insansız kara araçlarına yönelik çalışmalarımızı hem mevcut gereksinimleri en hızlı şekilde karşılamak; hem de uzun vadeli ihtiyaçları belirleyerek geleceğin teknolojilerinde insansız kara araçları alanında dünyada öncü olmak hedefini göz önünde bulundurarak yapmaktayız.” dedi.

Tören sonrasında firmalar tarafından geliştirilen İKA’lar, zorlu arazi şartlarında çalışmalarını temsilen kabiliyetlerini sergilediler.

 

İNSANSIZ KARA ARAÇLARI (İKA) 

HAFİF SINIF İNSANSIZ KARA ARAÇLARI

Meskun mahal operasyonlarında kullanılmak üzere, zor şartlarda taktik harekât kabiliyetine sahip, kolay taşınabilir, keşif gözetleme, EYP tespit, haritalama, silah modülü, patlayıcı taşıma bırakma amacı ile kullanılabilen, gelişmiş haberleşme yeteneği sayesinde uzaktan kontrolleri sağlanabilen farklı konfigürasyonlardaki Hafif Sınıf İnsansız Kara araçları, zorlu arazi koşullarında güvenlik güçlerinin etkinliğini arttırmaktadır.

Esetron Firması tarafından üretilen; GEKO, KOMANDO, KAMİKAZE İKA, EJDER

Hoytek Firması tarafından üretilen; ABRA, NAGA

Altınay Firması tarafından üretilen; KARAKULAK, VAŞAK

Arox Firması tarafından üretilen; FCR-360 İKA

Elektoland Firması tarafından üretilen; TEOMAN, TMR-I DİNÇER, TMR CEYLAN, TMR II KUTLU, ACROB, ZAFER

Aselsan Firması tarafından üretilen; ERTUĞRUL

Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları ailesinin üyeleridir.

ORTA SINIF İNSANSIZ KARA ARAÇLARI

Her türlü arazi koşuluna uyum sağlayan, silah sistemi ve ihtiyaç duyulan farklı faydalı yüklerin takılabildiği, uzaktan kontrol paneli üzerinden manuel uzaktan sürüş özelliklerinin yanı sıra, yarı otonom kontrol edilebilen ve üstün hareket kabiliyetine, yapay zekâ sayesinde hedef tanımlama, sınıflandırma ve önceliklendirme algoritmaları sayesinde tehditleri tespit ve takip etme yeteneklerine sahip, stabilizasyon yetenekleri sayesinde hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabilen araçlar, zorlu arazi koşullarında görev yapabilmektedir.

ASELSAN ve Ulusal Makina Firmaları tarafından geliştirilen; ASLAN

ASELSAN ve Katmerciler Firmaları tarafından geliştirilen; UKAP

Best Grup Firması tarafından geliştirilen; FEDAİ

Elektoland Firması tarafından üretilen; HANÇER, BOĞAÇ

Havelsan ve Tekatron firmaları tarafından üretilen; BARKAN

Orta Sınıf İnsansız Kara Araçları ailesinin üyeleridir.

 

AĞIR SINIF İNSANSIZ KARA ARACI

GÖLGE SÜVARİ

Gölge Süvari uzaktan komuta hareket kabiliyetine, göreve uygun faydalı yüklerin entegrasyonuna imkân veren tasarımı ile ateş desteği başta olmak üzere keşif ve gözetleme, lojistik destek, taktik aldatma, istihkam keşif, haberleşme rölesi, askeri tahliye gibi her türlü görevi karşılayacak bir otonom insansız kara aracıdır. FNSS firması tarafından M113 platformu üzerine inşa edilen Gölge Süvari araç ailesi aynı zamanda opsiyonel olarak insanlı kullanım imkânı da vermektedir. Gölge Süvari aracında termal Kamera başta olmak üzere, farklı kamera sistemleri entegre edebilme opsiyonuna sahip STM TOGAN® Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi bulunmaktadır. Söz konusu İHA, 50 Metre irtifada otonom olarak Gölge Süvari aracını takip etme kabiliyetine sahip olup, takip sırasında alınan gerçek zamanlı olarak görüntüyü Yer Kontrol İstasyonuna aktarmaktadır