Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberindeki heyet ile birlikte Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde (MTOSB) incelemelerde bulunarak sanayiciler ile bir araya geldi.
Bir dizi program çerçevesinde Mersin’e gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mersinli sanayicilerle de buluştu. Ziyarete, Başkan Demir'in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, sanayiciler ve Türkiye'de savunma sanayi alanında hizmet veren şirketlerin yöneticileri katıldı. Ziyarette, Mersin bölgesinde yapılacak olan SAHA (Savunma ve Havacılık Kümelenmesi) çalışmaları hakkında konuşuldu.

“SAHA çalışmaları sadece İstanbul ile sınırlı kalmamalı”
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ziyarette yaptığı konuşmada, Mersin bölgesinde yapılması planlanan SAHA kümelenmesi ile ilgili bilgiler verdi. Demir, "Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii bünyesinde büyüyen projeler, savunma sanayi çalışmalarında Türkiye'nin her türlü katma değerini kullanmak, bu yolculuğu hep birlikte yapmak için buradayız. Bugünkü ziyaretimizde savunma sanayii alanında hizmet veren şirketlerimizin yöneticilerini sanayicilerimiz ile buluşturmak istedik. SAHA kümelenmesini ben şu şekilde anlatmak istiyorum; SAHA, İstanbul bölgesinde Savunma ve Havacılık Kümelenmesi adıyla başladı. İstanbul bölgesinde oldukça yetkin bir savunma sanayii ve teknoloji altyapısı var. Bu çalışmaların sadece İstanbul ile sınırlı kalmaması için Mersin, Antalya, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi illerimiz bir araya gelerek kümelenme oluşturmalılar. Böylece her bölgede birer alt küme oluşturarak daha verim alabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.