Haberler

“SAVUNMA SANAYİİ BULUŞMALARI” KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir "Konya Savunma Sanayii Buluşmaları"nda, sektörde faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalarla bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Konya Sanayi Odası'nca düzenlenen "Konya Savunma Sanayii Buluşmaları"nda, sanayicilerden savunma sanayisine daha fazla katma değer oluşturmalarını beklediğini söyledi.
Savunma ile diğer sanayi alanlarının ayrı düşünülmemesi gerektiğini, farklı alanda sanayicilik yapanların savunma sanayisinde de kullanılabilecek ürünler geliştirebileceğini anlatan Demir, "Sahada kullanılabilecek bir ürünle, silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin ihtiyacını karşılayacağını düşündüğünüz ve şu anda mevcut olmayan bir teknolojiyle ilgili fikriniz varsa, bununla ilgili yol almak istiyorsanız kolları sıvayın ve işe girişin. Biz, başında yakalayıp destek verebildiklerimize veririz ama veremediklerimize de şunu garanti ediyorum, eğer sahaya işe yarar bir ürün sunarsanız, bununla ilgili önünüzün açık olacağı garantisini veriyorum." ifadelerini kullandı.
Demir, sanayicilere finansal anlamda gerekli desteği vermeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Eğer biz işin başında size finansal destek sağlayamazsak, arkasında olduğumuz bu tür projelere özellikle devlet bankaları tam bir güvenle kredi verme konusunda bizimle mutabık. Denklemi böyle kurmuş olalım. 'Savunma Sanayii Başkanlığı bize ne kredi verecek? Hangi projeye avans verecek de başlayacağız?' yerine, 'Falanca ürünü düşündük, şu teknolojiyi çalışmak istiyoruz' dediğinizde, kolları sıvayıp o yöne gitmeniz bizim için çok değerli. Bunun garantisi biz oluruz. Yeter ki sahada kullanılacak bir ürününüz olsun. Bunun yanında bütün ana yüklenicilerimize şart koştuğumuz bir yaklaşım var. İşlerinin çok büyük bir kısmını alt yüklenicilere dağıtmalarını, KOBİ seviyesinde şirketlerimizle iş birliği yapmalarını, gölgelerinde ot bitirmeyen değil de etrafında bir orman oluşturan şirketler olmalarını istiyoruz."
Türk üreticilerin dünya pazarında daha etkin olmasını istediklerini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:
"Ne kadar uğraşırsak uğraşalım ne kadar yetenekli şirketlerimiz olursa olsun, Türkiye pazarı, gerek savunma sanayisi olsun gerek diğer alanlar olsun, uzun vadede çok geniş bir sanayi ve üretim ekosistemimizi besleyecek kadar büyük değil. Nüfus olarak 7 buçuk milyarlık dünyada, 75-80 milyonluk bir hedef almak çok fazla şirketi ayakta tutmaz ve sürdürülebilir olmaz. Artık globalleşen dünyadan bahsediyoruz. Gerek savunma sanayisi alanında gerekse diğer alanlarda biz dünya liginde oynayan şirketler olmalıyız. KOBİ seviyesinde olsanız bile, belirli yetkinlikler veya özel üretimleri bünyenizde tutuyorsanız, belirli kalite kriterlerini sağlayabiliyorsanız, dünyada yaygın birçok firmaya üretici olabilirsiniz."
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü de kentte savunma sanayisi ihracatının her geçen yıl arttığını söyledi. Savunma Sanayii Başkanlığının Konya'da bir irtibat ofisi açmasını talep ettiklerini, bunun yerli ve milli üretim hamlesine ivme kazandırabileceğini sözlerine ekledi.

 • Ekim
 • 18
 • 2019

BAŞKAN DEMİR’DEN KONYA OSB ZİYARETİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya temasları kapsamında Konya Organize Sanayii Bölgesi’nde savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalarda incelemelerde bulundu.

 • Ekim
 • 18
 • 2019

SSB BAŞKANI PROF. DR. DEMİR: “TAM BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİİ YOLUNDA BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN KARARLI BİR ŞEKİLDE İLERLEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatında kullanılan silah sistemleri ve son günlerde bazı ülkelerin aldığı silah satış yasağı kararlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Demir, şunları kaydetti:
“Biz Savunma Sanayii Başkanlığı, vakıf şirketleri, özel sektör firmaları, kamunun ilgili kurumları, araştırma merkezleri, üniversiteler ve teknoparklarla, topyekun Türk savunma sanayii sektörünün bütün paydaşlarıyla birlikte her zaman olduğu gibi bugün de, Barış Pınarı Harekatında silahlı kuvvetlerimizle birlikteyiz, onların yanındayız.
Helikopterimizden insansız hava araçlarımıza, akıllı mühimmatlardan füzelere, piyade tüfeğinden zırhlı araçlarımıza ve elektronik harp sistemlerimize varıncaya kadar Mehmetçik’in sahada ihtiyaç duyduğu ve kullandığı sistemler çok büyük oranda yerli ve millidir, Türk mühendislerinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünlerdir.
Bugünlerde Türkiye'nin kararlı duruşu karşısında bazı ülkelerden gelen ambargo, silah satış yasağı gibi kararlar bizi etkilemeyecektir. Bunlarla ilgili analizlerimizi yaptık, alternatif kaynak ve yerli üretim gibi konular da dahil gerekli tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz.
Bu operasyon ve bazı ülkelerden gelen bu sesler, savunma sanayiinde son yıllardaki yerlileştirme çalışmalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde haklı olduğumuz bu yoldan dönmeyecek, tam bağımsız savunma sanayii yolunda bütün engellemelere rağmen kararlı bir şekilde ilerleyeceğiz."

 • Ekim
 • 16
 • 2019

PAKİSTAN SAVUNMA VE ÜRETİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI LATİF, BAŞKAN DEMİR’İ ZİYARET ETTİ

Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı Müsteşarı Emekli Korgeneral Dr. Zahid Latif’i misafir etti.

 • Ekim
 • 03
 • 2019

SSB BAŞKANI PROF. DR. DEMİR: “MİLGEM’DE YERLİLİK ORANI YÜZDE 70’E ULAŞTI”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, MİLGEM Projesi'nin dördüncü gemisi olan TCG Kınalıada'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim töreninde yaptığı konuşmada, milli savunmanın en önemli unsurlarından biri olan ve milli savaş gemisi projesi olan MİLGEM Projesinin dördüncü gemisi TCG Kınalıada'nın hizmete alınmasından duyduğu gururu dile getirdi.
Deniz Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak gemilerin teminini kapsayan MİLGEM projesinde bugüne kadar Heybeliada, Büyükada ve Burgazada gemilerinin hizmete alındığını anımsatan Demir, "Savunma Sanayii İcra Komitesinin MİLGEM Projesi kapsamında başkanlığımıza verdiği görev çerçevesinde, yerli ve milli ürün ile tasarım hizmetleri de dahil olmak üzere malzeme ve hizmet tedariki için çok sayıda sözleşme imzalanmış olup, projede geçen yıllar içerisinde yerlilik oranı yüzde 70 seviyesine kadar getirilmiştir." şeklinde konuştu.
Proje kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ana yükleniciler olarak STM ile başta Ana Tahrik Sistemi olmak üzere Platform Sistemleri ve Dizayn Hizmetlerine yönelik, ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı ile de Savaş Sistemlerinin tedarikine yönelik sözleşme imzalandığını kaydeden Demir, şöyle devam etti:
"ASELSAN silah ve sensör sistemlerini, HAVELSAN ise Advent Savaş Yönetim Sistemini sağlamaktadır. Bu firmalarımızın altında ise alt yüklenici olarak 50'yi aşkın yerli firma görev yapmaktadır. Daha önceden inşası yapılan MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerin ilk üçünden farklı olarak Kınalıada Korvetinde, bu zamana kadar yurt dışından tedarik ettiğimiz bir deniz füzesinin yanında, ayrıca ROKETSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen Atmaca füzemiz kullanılacaktır. Bu da büyük bir gurur olacaktır. Tüm bu özellikleriyle ve kendine özgü tasarımıyla MİLGEM Projesinin "ADA" Sınıfı Korvetleri, özellikle gemi inşa, su altı akustiği, savaş sistemleri ve elektronik harp gibi konularda, Türk Savunma Sanayisine önemli altyapı ve bilgi birikiminin kazandırılmasına büyük katkılar sağlamıştır. ADA Sınıfı Korvetlerin devamı niteliğindeki İ-Sınıfı Fırkateynlerin ilki olan MİLGEM Projesinin Beşinci Gemisinin inşasına hali hazırda İstanbul Tersanesi Komutanlığında başlanılmıştır. Söz konusu gemiler ve denizaltıların ihtiyaç duyduğu sistem, alt sistem, cihaz ve ekipmanın yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi suretiyle özel sektör, yan sanayi ve KOBİ'lere de çok çeşitli iş alanları ortaya çıkartılmakta ve ülke olarak topyekun bir kalkınma hamlesi gerçekleştirilmektedir."
Demir, Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvet projesi 1. gemisinin sac kesiminin de hayırlı olmasını diledi.

 • Eylül
 • 29
 • 2019

ROBOİK “İNSANSIZ VE OTONOM KARA ARAÇLARI YARIŞMASI”NIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Savunma sanayinde önemi giderek artan insansız ve otonom sistemler alanında, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen “ROBOİK” çatısı altındaki yarışmalardan “İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”nın ödülleri sahiplerini buldu.
Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar kategorisinde 78, Küçük Ölçekli İşletmeler kategorisinde 8 başvurunun yapıldığı projeler; Savunma Sanayi Başkanlığı, akademisyenler ve savunma sektörü çalışanlarından oluşan 20 kişilik Jüri Heyeti tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu 14 farklı üniversiteden 20 Öğrenci takımı ve 9 Bağımsız Katılımcı ile Küçük Ölçekli İşletmeler kategorisinde 5 takım finale kalarak yarışmaya katılmaya hak kazandı.
27-28 Ağustos’ta SSB’de yapılan final yarışmasında Öğrenciler ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisi için Meskun Mahal, Kurtarma ve İmha Görevleri belirlenerek, yarışmacıların belirleyecekleri 2 kategoride yarışmaları istendi. Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi için Haritalama, Throwbot ve Offroad Görevleri belirlenerek, yarışmacıların belirleyecekleri bir kategoride yarışmaları istendi.
Yarışma ile ilgili önemli bir detay da yarışmaya katılan öğrenci ve bağımsız katılımcılardan oluşan takımlara algoritmalarını gerçekleştirecekleri platform desteği ve Küçük Ölçekli İşletmelere maddi destek sağlanması oldu. Bu sayede, katılımcıların algoritmalara odaklanarak yerli ve milli yazılımların geliştirilmesi hedeflendi.
Yarışmada dereceye girenlere ödülleri TEKNOFEST’te verildi. Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisinde birinci olan İTÜ Racing takımı ile Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisinin birincisi Polonom Teknoloji San. ve Tic. A.Ş. ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Dereceye giren diğer yarışmacılara ödülleri TEKNOFEST kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katıldığı bir törenle verildi. Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisinde İTÜ Seyyah takımı ikinci olurken, üçüncülüğü Erciyes Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi takımları paylaştı. Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisinde ise Tulpar Arge Savunma ve Mühendislik Teknolojileri A.Ş ile Leo Mühendislik Ltd. Şti. teşvik ödülü aldı.

 • Eylül
 • 22
 • 2019

TEKNOFEST’TEKİ SSB STANDINDA GENÇLERE SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, birçok kurum ve üniversitenin destekleriyle Atatürk Havalimanı'nda bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı standında ziyaretçilerini ağırlıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın festival alanındaki standını ziyaret eden gençler, siber güvenlik ve savunma sanayinin önemine dikkat çekilen etkinliklere katılıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyeleri ise savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu genç beyinleri yetiştirmenin gerekliliğini stantta gerçekleşen etkinliklerle katılımcılara anlatıyor. Sanal gerçeklik ve siber güvenlik gibi alanlarda etkinliklerin gerçekleştirdiği standa öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de siber güvenlik eğitimlerine katılarak gençlerin heyecanına ortak oldu.

 • Eylül
 • 19
 • 2019

TEKNOFEST AÇILDI

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

 • Eylül
 • 17
 • 2019

TÜRKİYE SSB ÖNCÜLÜĞÜNDE 42 FİRMAYLA DSEI 2019 FUARI’NA KATILDI

DSEI 2019 20’inci Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı 10-13 Eylül 2019 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirildi. Fuara, ülkemiz adına Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde, Savunma Sanayii İhracatçı Birliğimiz ile birlikte 42 savunma sanayii firması ile katılım sağladı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başkanlığındaki SSB heyeti, sekiz resmi heyet ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla toplantılar gerçekleştirdi ve ikili işbirliklerinin güçlendirilmesi açısından önemli görüşmelerde bulundu. Önemli görüşmelerin başında Başkan Prof. Dr. Demir’in İtalya Savunma Genel Sekreteri ve Milli Silahlanma Direktörü Korgeneral Nicolò Falsaperna, Brezilya Savunma Sanayii Başkanı Marcos Degaut, Birleşik Krallık Tedarik Bakanı Anne Marie Trevelyan ve Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ile gerçekleştirdiği toplantılar geliyor.

 • Eylül
 • 10
 • 2019

BAŞKAN PROF. DR. DEMİR: “TÜRKİYE, SAVUNMA SANAYİİNDE EN DİKKAT ÇEKİCİ ÜLKELERDEN BİRİ”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Londra'daki Uluslararası Savunma, Güvenlik, Ekipman Fuarı'nda (DSEI) gazetecilere yaptığı açıklamada, DSEI'nın, dünyanın en büyük savunma sanayii fuarlarından biri olduğunu vurguladı.
Demir, "Buraya milli katılım sağlıyoruz. Başkanlığımızın da burada bir standı var. Burada savunma sanayiini vitrine koymak, kabiliyetimizi göstermek ve dünya savunma sanayi ekosisteminde bizim de varlığımızın altını çizmek istiyoruz. Şu anda gördüğünüz gibi Türkiye, en dikkat çekici ülkelerden biri haline gelmiş durumda." ifadelerini kullandı.
Genel olarak savunma sanayiinin dünyada birkaç ülke tarafından domine edildiğini belirten Demir, "Savunma sanayi satışlarına baktığınızda, yüzde 90'ını birkaç ülke yapıyor. Bu anlamda geri kalan ülkeler genelde savunma sanayi ihracatçısı olarak bilinmiyor, ürünlerinin farkında olunmuyor. Bu anlamda Türkiye, kendi geldiği noktayı çok net göstermeli, ürünlerini alana koymalı." diye konuştu.
Demir, savunma sanayiinin geldiği nokta ile ilgili çok büyük takdirler işittiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bu; istisnasız bütün ülkelerden, görüşmelerden aldığımız geri bildirim. Ondan sonra da karşı ülkenin kabiliyetleri, faaliyetleri ve talepleri ile bizim kabiliyetlerimiz, faaliyetlerimiz ve taleplerimiz göz önüne alındığında, kim kime ne satabilir, ne alabilir, hangi konuda ne tür bir iş birliği yapabiliriz, eksikliklerimiz ne, onların eksiklikleri neler, ortak projelerimiz olabilir mi gibi konuları görüşüyoruz. Bu anlamda ülkelerin Türkiye'ye iş birliği yapılabilecek bir ortak muamelesi göstermesi ve aynı zamanda savunma sanayi ürünleri oldukça önemli teknolojik seviyeye gelmiş bir ülke olarak görmesi bizi sevindiriyor."
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye ve İngiltere arasında önemli bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu vurgulayarak, "Bunun en önemli örneklerinden biri de malumunuz Milli Muharip Uçak Projemizde bir İngiliz firması ile bir mühendislik destek anlaşması yaptık. Projenin ön değerlendirme anlaşmasının sonuna kadar belirli sayıda İngiliz ve Türk mühendislerin ortak çalıştığı bir ortam oluşturuldu ve devam ediyor. Bu ortam devam ederken, bunun bir sonraki aşamaya geçmesi için ise görüşmelerimiz sürüyor." şeklinde konuştu.
Rolls-Royce firmasının da milli muharip uçağına motor temin etmek gibi çeşitli teklifleri olduğunu anlatan Demir, "Bu, belli aşamalarda görüşüldü. Burada tekrar bir daha görüşme yapmamız mümkün. Bu arada İngiltere'nin de geçen yıl Tempest diye bir proje açıkladığını biliyoruz. Gelecekteki savaş uçağı konseptini tartışıyorlar. Türkiye ile şu anda çalışmayı yürüten ülke olarak kendi projeleri ile hangi konularda ortak çalışma, hangi konularda iş birliği yapılabileceği meselesi de burada görüşmeye açık konulardan bir tanesi." ifadelerini kullandı.

 • Eylül
 • 10
 • 2019