Haberler

PROF. DR. İSMAİL DEMİR ENDONEZYA HEYETİNİ MİSAFİR ETTİ

Başkanımız Prof.Dr. İsmail Demir, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto ve beraberindeki heyeti misafir etti. İki ülke arasında savunma sanayi alanında iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Kasım
 • 28
 • 2019

GAMBİYA GENELKURMAY BAŞKANINDAN BAŞKAN PROF. DR. DEMİR'E ZİYARET

Prof. Dr. İsmail Demir, Gambiya Genelkurmay Başkanı Kor. Masaneh Kinteh ve beraberindeki heyeti SSB'de misafir etti. Görüşmede, iki ülke arasında savunma sanayii işbirliği alanındaki konular ele alındı.

 • Kasım
 • 21
 • 2019

T.C. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY SSB’Yİ ZİYARET ETTİ

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY SSB’yi ziyaret etti

 • Kasım
 • 05
 • 2019

“SAVUNMA SANAYİİ BULUŞMALARI” GAZİANTEP’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gaziantep Sanayi Odası'nda iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, son dönemlerde savunma sanayisindeki millileşmenin öneminin daha da iyi anlaşıldığını ve savunma sanayisini tabana yaymanın, dışa bağımlılığın mümkün olduğunca azaltılması gerekliliğine ifade etti.
Başkan Prof. Dr. Demir, bugünkü manzaraya baktığımızda savunma sanayisinin Ankara'da yoğunlaştığını söyleyebileceğimizi, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki kabiliyetleri de görmemiz ve kaynakların israf olmasını engellememizin gerekliliğini, bu yüzden çeşitli illerimize gidip modeller geliştirerek katma değer oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
Başkan Prof. Dr. Demir, bu çerçevede hem endüstriyel yetkinlikleri değerlendirmek, yetenekleri ortaya çıkarmak amacıyla hem de bilimsel kabiliyetleri ortaya çıkarmak anlamında envanter oluşturduklarını söyledi.
Türkiye'den dünyada adından söz ettiren bazı firmalar çıkarmak istediklerini dile getiren Başkan Prof. Dr. Demir, "O yüzden kabiliyetlerimizi ve yeteneklerimizi ortaya çıkaracak bir program başlattık. Muhtelif denetçileri, çeşitli alanlarda eğitip şirketlerimize göndererek oradaki sistemi analiz edip neler yapabiliriz ve nasıl destekleriz gibi çalışmalar ortaya koyuyoruz. Bu çerçevede şirketlerimizi ziyaret ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Gaziantep'in çevresindeki illerle oluşturduğu ekosistemde önemli bir potansiyeli barındırdığını, çok farklı alanlarda Gaziantep'in de kentteki mevcut gücüyle savunma sanayisine tekstilden deri ürünlerine kadar geniş alanda katkı sağlayabileceğini söyledi.
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de savunma sanayisi hamlesinde etkin rol üstlenmek istediklerini belirtti.
"Bunun için çok hazırız ve bu alanda çok bilgiliyiz. Şehrimiz sanayi altyapısı, sektör yelpazesi, iş gücü potansiyeli, sunduğu avantajlar ve jeopolitik konumu ile savunma sanayisinde önemli bir merkez haline gelebilir. Bu çerçeve, Konya ve Sivas'taki modelin Gaziantep'te de uygulanarak, savunma sanayisine yönelik bir şirket kurulmasını özellikle istirham ediyoruz. Böyle bir karar alındığı takdirde 5. Organize Sanayi Bölgemizde savunma sanayimiz için ayırdığımız 200 bin metrekarelik bir alan hazır. Şirket ve kurulum çalışmalarına bu alanda başlayabiliriz."

 • Kasım
 • 01
 • 2019

"SAVUNMA SANAYİİ-ÜNİVERSİTE BULUŞMALARI" GAZİANTEP HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ’NDE

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gaziantep'te Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) düzenlenen "Savunma Sanayii-Üniversite Buluşmaları" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yerli savunma sanayisinin gelişmesinin önemine değindi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir konuşmasında Türkiye'nin en önemli kaynağının insan kaynağı olduğuna işaret etti.
"İnsan kaynağımızı nasıl yetiştiririz, hangi kaynağa ihtiyacımız var, hangi mekanizmaları harekete geçirmemiz gerekiyor? Herkes bu sorumluluğu hissetmek durumunda. Eğitimin her seviyesinde bunu hissetmeliyiz ve devletin her kademesinde, belirli politikalarla ülkemizi her alanda geleceğe hazırlamalıyız. Savunma sanayii, tek başına iyi olduğumuzu iddia etmemizin mümkün olmadığı bir konu. Sanayi ekosistemimiz toptan mobilize olmadıkça, çeşitli alanlarda bilim ve teknolojide iyi adımlar atmakla ilgili gayretiniz ve politikalarınız yoksa savunma sanayisinde tek başına iyi olmamız mümkün değil. Sosyal bilimler, temel bilimler, pozitif bilimler olsun uygulamalı bilimler alanlarında iyi olmak zorundayız, bunun başka çaresi yok. Geleceğin teknolojilerine bugünden hazırlanacağız. Bugün peşinden koştuğumuz, başkalarının 15-20 yıl önce geliştirdiği bazı teknolojileri bugün elde etmek istiyoruz. Ama buna çabalarken de geleceğin teknolojilerini ıskalamamak adına çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu da gelecek vizyonunu oluşturan en önemli noktalardan bir tanesi."
Yerli ve milliliğin önemine değinen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, dijital çağın bazı temel unsurlarında geri kalınmaması gerektiğini belirterek, burada da treni kaçırmamak için bu konuya özel önem verilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, özel sektörün bir ülkenin dinamizmi olduğunu ve dinamizmin harekete geçirilmesi gerektiğini belirtti.
"Türkiye'deki mevcut savunma sanayi yapısında, savunma sanayindeki işlerin yüzde 80'ine yakınını belki üstelenen Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın hakim olduğu ortaklıklar var. Bu yapı ambargo günlerinden edinilen dersler neticesinde ortaya koyulan iradeler, oluşturulan güçlendirme vakıflarının bir araya gelmesiyle oluşturulan şirketler aracılığıyla yürütülüyor. Özel sektörün çeşitli alanlarda önünün açılması ve bu projelerimizde yer almaları bizim için çok önemli. Savunma Sanayi Başkanlığının proje yürütmedeki stratejilerinden bir tanesi, her ana yükleniciye belirli ölçüde küçük ve orta boyuttaki işletmelerle çalışmak ve onlara iş ortaklığı vermekle ilgili bir mecburiyeti var. AR-GE konularında da ve teknoloji geliştirme konularında da ürüne yönelik teknoloji anlamında bizi bir adım ileriye taşıyacak veya şu anda dışarıya bağımlı olduğumuz konularda yerlileşmeyi sağlayacak teşebbüsler önemli. Nerede bir ışık gördüysek ona destek olmak konusunda bir politikamız var. Dokunulmadık kabiliyet kalmasın istiyoruz. Peşinden koştuğumuz teknolojileri yakalamak, bir ödevimiz, bir görevimiz ancak geleceğe yürümemizde önümüze idealler koymamız gerekiyor."
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayi Başkanlığı olarak "Vizyoner Genç" adında bir internet portalı açtıklarını belirterek, gençlerden buradan kendilerine ulaşmalarını, projelerini, fikirlerini paylaşmalarını istedi.
"Biz idealist olarak yola çıkan gençlerimizin belli süre sonunda ideallerinin sönmesini değil, daha da parlatılmasını, daha da önlerinin açılmasını istiyoruz. Bunun görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Geleceğe umutla bakmak çok önemli. Özgüven çok önemli. Türkiye'nin son 6-7 yılda maruz kaldığı ortamı, saldırıları düşünürseniz, tarafsız bir gözle baksanız bile dünyadaki herhangi bir ülke bu kadar fazla badireden geçse, sadece bir tanesine maruz kalsa inanın 10-20 sene belini doğrultamaz. Bu ülkede oluşan dinamizm insanımızın samimiyeti, gurur duyacağımız bir unsur. Yeter ki ülke içinde paçalarımızdan aşağıya çekenler olmasın. Milli davalarda milli duruşu her zaman gösterebilecek yeteneğe, yetkinliğe ve yüreğe sahip olmamız gerekiyor. Bu yüreğe sahip olmayanlar maalesef bizi paçalarımızdan aşağıya çekiyorlar. Ama bu da şu anlama gelmiyor; bu yüreğe sahip olmayanlar ilelebet olmayacaklar demek değil. Israrla, sabırla kendimizi anlatıp, ülkemizin geleceği için, istikbalimiz için hep beraber çalışmak azminde olmalıyız. Tek Türkiye ve tek gelecek var. Sadece Türkiye'deki 82 milyonun değil, dünyanın birçok coğrafyasındaki insanlar, Türkiye'ye umutla bakıyorlar. Bunlar sadece tarihi bağlarımız olan ülkeler değil. Türkiye'nin duruşu, belirli konularda, dünyada hiç kimsenin ses çıkarmadığı konularda sesini yükseltmesi, mazluma mazlum, zalime zalim demesi, takdire şayan bir konu. Ama bunu söyleyebilmek de bir bedel istiyor. Bu bedeli bize ödetmek isteyenlere de bizim bedeli ödemeyeceğimizi, dimdik duracağımızı göstermemiz lazım."
Programa, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Kalyoncu katıldı.
Kalyoncu, program sonunda Prof. Dr. İsmail Demir'e çini bir pano hediye etti.

 • Kasım
 • 01
 • 2019

STM TARAFINDAN DÜZENLENEN CAPTURE THE FLAG'19 YARIŞMASI

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından, SSB ve Siber Güvenlik Kümelenmesinin destekleriyle bu yıl 5'incisi düzenlenen Capture The Flag'19 yarışması nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, siber güvenliğin son yıllarda savunma sanayisinin dışındaki alanlar için de önemli hale geldiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yürüttükleri çeşitli siber güvenlik projeleriyle kamu kuruluşları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştıklarını belirterek, "Bu çalışmalar yapılırken de önemli konu bu alandaki insan kaynağımızı yetiştirmek ve yabancı ürün bağımlılığının ortadan kaldırılması." dedi.
Birbiriyle iletişim içinde bulunan sistemlerin, toplum mühendisliğini de mümkün kılabileceğini dile getiren Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Büyük verileri toplayarak çeşitli ortamlarda iletişimde bulunanların yönlendirilmesi gibi bir dizi konunun gelecek yıllarda bir problem olarak çıkabileceğini görüyoruz. Siyasi ortamı yönlendirme, seçimleri etkilemek gibi konular da bunlara dâhil." diye konuştu.
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi gibi yapılanmaların siber güvenlik alanında etkin olarak çalıştığını belirtti.
"SSB olarak yürüttüğümüz çeşitli siber güvenlik projelerinde gerek kamu kuruluşları gerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar yapılırken de önemli konu bu alandaki insan kaynağımızı yetiştirmek ve yabancı ürün bağımlılığının ortadan kaldırılması."
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu açıdan değerlendirildiğinde Capture The Flag'19 yarışmasının gelecek yıllarda birkaç kategoride, sadece saldırı değil koruma, birbirini test etme amaçlı yapılmasını ve bir kısmının da uluslararası boyutta olmasını önerdi.
STM Genel Müdürü Murat İkinci de yarışmaya ilginin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yarışmayla gençlerimizin siber güvenlik alanına ilgisini artırmayı ve bu alanda ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz." dedi.
Yarışma, ülkede siber güvenlik konusunda nitelikli insan gücü üretme girişimi ve gençleri siber güvenlik alanında kariyer yapmaları konusunda cesaretlendirmesiyle dikkati çekiyor.

 • Ekim
 • 31
 • 2019

8. ASYA / AVUSTRALYA HELİKOPTER FORUMU ANKARA’DA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının desteğiyle Türkiye'de ilk defa düzenlenen "8. Asian/Australian Rotorcraft Forum (ARF 2019)" Sheraton Ankara Hotel'de gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, Türk savunma sanayisinin gelişimi ve "rotorcraft" programlarına yaklaşımına değinerek, "Türkiye helikopter kullanımında öncü bir ülke konumunda yer alıyor. Her alanda olduğu gibi helikopter ve havacılık alanında da Türkiye olarak önemli proje yatırımları gerçekleştirdik. Yaptığımız yatırımların sonuçlarını görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz." dedi.
Demir, konuşmasının ardından HAVELSAN, ROKETSAN ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin de aralarında bulunduğu firmaların stantlarını gezdi. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demir, konferansın Türkiye'de düzenlenmesinin, ülkenin helikopter sanayisinde, özellikle de dikey uçuş alanındaki iddiasını perçinleyecek bir adım olduğunu belirtti.
Demir, son dönemde Türkiye'nin ortaya koyduğu projelerin dikkat çekici olduğunun bu etkinlikle gösterildiğine işaret ederek; etkinliğin bu projelerimizi ortaya koymak için, onları sunmak için ve geldiğimiz seviyeyi dünyada bu konuyla ilgilenen endüstriden, akademiden gelen kişilere anlatmak için fırsat verdiğini böylece uzaktan farkında olunmayan ilerlememizi daha da dikkat çekici olarak gösterildiğini ve bu konuda araştırma yapan akademisyenlerin Türkiye'ye ilgisini artırmış olacağımızı ifade etti.

 • Ekim
 • 31
 • 2019

BAŞKAN DEMİR, VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI'NI ZİYARET ETTİ

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, Congresium Ankara'da başladı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda kurumları ziyaret ederek yapılan teknoloji çalışmalarını gözlemledi.

 • Ekim
 • 31
 • 2019

BAŞKAN DEMİR: “VERMEZSENİZ VERMEYİN, BİZ ZATEN YAPIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde "Savunma Sanayinin Geleceği ve Üniversiteler" konulu açılış dersini verdi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nın bir ulusun kendi başına karar verme yeteneğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Yani size parmak sallayan, 'Şunu yaparsanız bu olur.' diyenlerin ne dediğine aldırmadan kendi kararınızı verebiliyor, kendi operasyonunuzu yapabiliyorsanız, işte bağımsızlık bu. Çok şükür bunu yapabildik. Harekât başladıktan kısa bir süre sonra bazı kararlar geldi, 'Falanca ülke silah ambargosunu başlattı, filanca ülke silah vermeyecek.' Bu haber, bizim için çok güzel haber. 'Vermezseniz vermeyin, biz zaten yapıyoruz.' dedik."
Demir, Türkiye'nin terörü bitirmek, kendi topraklarını korumak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için kararlılıkla hareket ettiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:
"Çok şükür ülkemiz kendi istikbali ve istiklali için bir karar vermesi gerektiğinde, bu kararı kimsenin parmak sallamasına, tehdit etmesine bakmadan, Cumhurbaşkanımızın dik ve kararlı duruşuyla kararını verip, operasyonu başlatıyor. Amerika tarafıyla, günlerce 'Bu güvenli bölgeyi ortak yapabilir miyiz?' diye konuştuk. Birleşmiş Milletlerle görüşmelerde, Cumhurbaşkanımız diğer ülke liderlerine güvenli bölgenin ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştı, güvenli bölgeden kastımızın ne olduğunu, güvenli bölgedeki planlarımızı çok net şekilde anlattı. Hiçbir mantıklı insanın reddedemeyeceği, çok insani ve mantık argümanları ortaya koydu. Buna rağmen operasyon sırasında tepkileri gördük. Demek ki burada maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz de buna aldırmadan operasyonumuzu yaptık. Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz."
Üniversite öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Demir, "Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi. Onlara vereceğimiz çok iyi cevaplar var. Bu cevapları verirken de sizlere güveniyoruz. Sizlerin zekâ pırıltılarınıza, ideallerinize, bu ülkeye olan sevginize, yüreğinize güveniyoruz." açıklamasında bulundu.

 • Ekim
 • 18
 • 2019

“SAVUNMA SANAYİİ BULUŞMALARI” KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir "Konya Savunma Sanayii Buluşmaları"nda, sektörde faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalarla bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Konya Sanayi Odası'nca düzenlenen "Konya Savunma Sanayii Buluşmaları"nda, sanayicilerden savunma sanayisine daha fazla katma değer oluşturmalarını beklediğini söyledi.
Savunma ile diğer sanayi alanlarının ayrı düşünülmemesi gerektiğini, farklı alanda sanayicilik yapanların savunma sanayisinde de kullanılabilecek ürünler geliştirebileceğini anlatan Demir, "Sahada kullanılabilecek bir ürünle, silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin ihtiyacını karşılayacağını düşündüğünüz ve şu anda mevcut olmayan bir teknolojiyle ilgili fikriniz varsa, bununla ilgili yol almak istiyorsanız kolları sıvayın ve işe girişin. Biz, başında yakalayıp destek verebildiklerimize veririz ama veremediklerimize de şunu garanti ediyorum, eğer sahaya işe yarar bir ürün sunarsanız, bununla ilgili önünüzün açık olacağı garantisini veriyorum." ifadelerini kullandı.
Demir, sanayicilere finansal anlamda gerekli desteği vermeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Eğer biz işin başında size finansal destek sağlayamazsak, arkasında olduğumuz bu tür projelere özellikle devlet bankaları tam bir güvenle kredi verme konusunda bizimle mutabık. Denklemi böyle kurmuş olalım. 'Savunma Sanayii Başkanlığı bize ne kredi verecek? Hangi projeye avans verecek de başlayacağız?' yerine, 'Falanca ürünü düşündük, şu teknolojiyi çalışmak istiyoruz' dediğinizde, kolları sıvayıp o yöne gitmeniz bizim için çok değerli. Bunun garantisi biz oluruz. Yeter ki sahada kullanılacak bir ürününüz olsun. Bunun yanında bütün ana yüklenicilerimize şart koştuğumuz bir yaklaşım var. İşlerinin çok büyük bir kısmını alt yüklenicilere dağıtmalarını, KOBİ seviyesinde şirketlerimizle iş birliği yapmalarını, gölgelerinde ot bitirmeyen değil de etrafında bir orman oluşturan şirketler olmalarını istiyoruz."
Türk üreticilerin dünya pazarında daha etkin olmasını istediklerini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:
"Ne kadar uğraşırsak uğraşalım ne kadar yetenekli şirketlerimiz olursa olsun, Türkiye pazarı, gerek savunma sanayisi olsun gerek diğer alanlar olsun, uzun vadede çok geniş bir sanayi ve üretim ekosistemimizi besleyecek kadar büyük değil. Nüfus olarak 7 buçuk milyarlık dünyada, 75-80 milyonluk bir hedef almak çok fazla şirketi ayakta tutmaz ve sürdürülebilir olmaz. Artık globalleşen dünyadan bahsediyoruz. Gerek savunma sanayisi alanında gerekse diğer alanlarda biz dünya liginde oynayan şirketler olmalıyız. KOBİ seviyesinde olsanız bile, belirli yetkinlikler veya özel üretimleri bünyenizde tutuyorsanız, belirli kalite kriterlerini sağlayabiliyorsanız, dünyada yaygın birçok firmaya üretici olabilirsiniz."
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü de kentte savunma sanayisi ihracatının her geçen yıl arttığını söyledi. Savunma Sanayii Başkanlığının Konya'da bir irtibat ofisi açmasını talep ettiklerini, bunun yerli ve milli üretim hamlesine ivme kazandırabileceğini sözlerine ekledi.

 • Ekim
 • 18
 • 2019