Haberler

PARS 675 TERMAL SİLAH DÜRBÜNLERİ JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA TESLİM EDİLDİ

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, yerli imkanlarla üretilen 'PARS 675' Tak-Sök termal silah dürbünlerinin yenilerinin Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildiğini açıkladı.
Başkanlığımız resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Savunma Sanayii üretimlerine devam ediyor. Keskin nişancılarımızın gece şartlarında yüksek hassasiyetli ve isabetli atış yapmaları için 3E EOS tarafından yerli imkânlarla üretilen 'PARS 675' Tak-Sök termal silah dürbünlerinin yenileri, Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildi." denildi.

 • Nisan
 • 22
 • 2020

PROF. DR. İSMAİL DEMİR "YILIN BÜROKRATI" SEÇİLDİ

Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen ‘Yılın İş İnsanları’ anketi sonuçlandı. İş dünyasının kendi alanında önde gelen 750’den fazla kişinin oy kullanıldığı ankette en çok oyu alarak ‘Yılın Bürokratı’ olarak seçilen isim Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir oldu. Dergide yer alan haberde son dönemde Savunma Sanayii Sektörünün başarılı performansında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in payının büyük olduğu ifadelerine de yer verildi.
Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, konu ile ilgili resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada “Ekonomist Dergisi’nin anket sonucunu ekosistemimizin çalışmalarının bir neticesi olarak görüyor ödülü bu ailenin bütün fert ve paydaşlarına teşekkür edip onlar adına kabul ediyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefi için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 • Nisan
 • 20
 • 2020

PROF. DR. İSMAİL DEMİR KAZAKİSTAN HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Sn.Beibut Atamkulov ve beraberindeki heyetle telekonferans görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.
Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir, yapılan telekonferansta Savunma Sanayiinin sağlık sektöründeki rolünü ve iki ülke arasında Savunma Sanayi işbirliklerinin görüşüldüğünü ifade ederek “Savunma Sanayii çalışmalarımıza mesafeler engel olamaz.” notunu paylaşımına ekledi.

 • Nisan
 • 18
 • 2020

PROF. DR. İSMAİL DEMİR: "SAVUNMA SANAYİSİ SAĞLIĞA İYİ GELECEK"

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla alınan tedbirlere ve sağlık sektöründe ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanmasında savunma sanayisi şirketlerinin yapabilecekleri katkılara ilişkin değerlendirmede bulundu.
Başkan Prof. Dr. Demir, savunma sanayisi şirketlerinin sağlık sektöründe bugünlerde aktif olarak konuşulan ventilasyon cihazları gibi konularda her türlü kabiliyetlerini sahaya sürdüğünü belirtti.
Türk savunma sanayisi, sahip olduğu birikim ve başarılarını sağlık alanına da yansıtmak için her türlü desteğe hazır bulunuyor. Sektör, elektronik ekipmanlar, devreler, görüntüleme ve görüntü işleme cihazları, mikro elektromekanik sistemler, kontrol sitemleri, tıbbi cihaz ve aletlerde kullanılabilecek malzemeler ve malzeme teknolojileri, kimyasal, biyoloji ve radyasyon ile ilgili teknolojilerdeki kazanımlar, sağlık alanındaki ihtiyaçların karşılanmasında önemli katkılarda bulunabilecek.
Başkan Prof. Dr. Demir, salgına karşı ülke çapında alınan önlemlere savunma sanayisi olarak uyduklarını ifade ederek bir taraftan da faaliyetlerini sürdüklerini söyledi. Bu kapsamda, mutlak gerekli işlerde görevli personeli firmalarda tuttuklarını, çalışma sırasında gerekli tedbirlerin alınmasını sağladıklarını, evden çalışma uygulamalarının hayata geçirildiğini bildirdi.
Başkan Prof. Dr. Demir, "Ana unsur kritik işlerimizi aksatmadan yürütmek, aynı zamanda personelin sağlığını muhafaza etmek. Sektörde oluşan bilgi birikimi ve personelin yetkinliği bizim için önemli. Onların sağlığını korumak ve maksimum ölçüde faydalı olmalarını sağlamak açısından hem faaliyetlerimizi sürdürüyoruz hem de sağlık kurallarına azami uymalarını garanti altına alacak tedbirlerle çalışmalara devam ediyoruz." dedi.
Başkan Prof. Dr. Demir, sektördeki ana yüklenicilerin tedarik süreçlerinin gelişmelerden ister istemez etkilendiğine işaret ederek şöyle konuştu:
"Her ne kadar 'Şirketlerimiz işleri aksatmadan devam ettirsin.' desek de bir ekosistemden beslenen tedarik süreci var. Bu ekosistemde gerek yurt içi gerek yurt dışı kaynaklı süreçler bir yavaşlamaya sebep oldu. Belirli projelerde mücbir sebepler oluşması durumunda bu başvuruları inceliyoruz, gerçekten mücbir sebep görüyorsak onunla ilgili tedbir alıyoruz. Şu anda bile o mücbir sebebin gerçekten olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyor, alt yüklenici bazında da çarkın dönmesi, sistemin çalışması gerektiğini vurguluyoruz. Bu mücadelede Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde alınan tedbirlere savunma sanayisi olarak azami ölçüde riayet ederken, kritik olan savunma sanayisi üretimini, Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmalarını da aksatmadan devam ettirmeye çalıştığımızı belirtmek isteriz."
Başkan Prof. Dr. Demir, savunma kavramının bir bütün ve bir anlayış meselesi olduğunu, sadece silahlı kuvvetlerin veya güvenlik güçlerinin ihtiyaçları ve donanımları karşılanarak sağlanamayacağını vurguladı.
Toplumun refah ve huzurunun toptan sağlanmasının önemine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:
"Bunu etkileyen bir dizi faktör var. Şu anda sağlığı konuşuyoruz, enerji, iletişim, siber güvenlik, tarım, ulaşım olabilir. Bunlarla ilgili bütüncül bakış açısı çok önemli ve burada da bir toplumun refah ve huzurunu sağlayacak tedbirler alınırken yerli ve milli teknolojilerin, milli teknoloji hamlesinin savunma sanayisindeki örneklerinden hareketle diğer alanlarda da harekete geçmeli. Şu anda sağlıkta oluşturulan farkındalık önemli. Savunma sanayisi şirketleri bünyesinde gerek elektronik teknolojiler, milli teknolojiler arasına mikro mekanik sistemler, malzeme çalışmaları, görüntüleme sistemleri ve görüntü işleme sistemleri gibi bir dizi teknoloji alanında, aynı zamanda biyolojik, kimyasal, radyasyonla ilgili teknolojiler anlamında kazanımlar var. Bu kazanımların diğer sektörlere aktarılması ve kullanılması önemli."
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, teknoloji geliştirme ve ürünleştirmede savunma sanayisi şirketlerinin önemli bir altyapısı ve kabiliyeti bulunduğunu vurgulayarak, bu şirketlerin başta sağlık olmak üzere çeşitli alanlarda yürütülecek çalışmalara büyük katkıları olabileceğine inandıklarını dile getirdi. Bu katkının doğrudan, dolaylı, ortaklık şeklinde olabileceğine dikkati çekerek şunları kaydetti:
"Savunma sanayisinde mevcut kabiliyetlerin çoklu kullanımı anlamında zaten zaman zaman gündem oluşmuştu. O teknolojiler elimizde hazır bulunurken diğer alanlara çok rahatlıkla uygulanabileceğini düşünüyoruz. Oluşan farkındalık milli teknoloji hamlesinin sağlık alanında harekete geçirilmesi için bir uyanma vesilesi olacak. Bugünlerde aktif olarak konuşulan ventilasyon cihazları gibi konularda, cihazların alt bileşenlerinin veya belirli teknoloji ihtiyaçlarının karşılanması, mevcut altyapı, test altyapısı ve tesislerin kullanılmasına yönelik savunma sanayisi şirketleri sonuna kadar kapılarını açmış ve her türlü kabiliyetlerini sahaya sürmüş durumdalar."
Savunma sanayisinin yerli ve milli sağlık teknolojilerinin inşası amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki TÜBİTAK ve enstitülerinde yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde ettiği teknolojik kazanımları, bütün kabiliyet ve altyapılarıyla sağlık sektöründe faaliyet göstermeye hazır olduğunu ifade eden Başkan Prof. Dr. Demir, "Sektörümüz bu yolda, başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarımızın destekçisi olacaktır." diye konuştu.
Başkan Prof. Dr. Demir, başkanlık olarak, özel sektörün dinamizmine ve sürükleyiciliğine inandıkları, bazı uygulamalarla bunları teşvik ettiklerini anlattı.
Gayretli, belirli teknolojik altyapısı veya dinamizmi olan yapıların gücünün yetmediği noktalarda veya uzun vadeli planlar yapmaya ihtiyaç duyduklarında yanlarında olduklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:
"Gerektiğinde proje ve sipariş vererek önlerini görmelerini sağlıyoruz. Bazı yerlerde de çoklu kullanıma yönelik teknolojiler geliştirilmesine ve kullanımı sağlamaya yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Burada da tam anlamıyla desteğimiz olacaktır ama savunma sanayisi şirketlerinin birebir sağlık sektöründe olup devleşmesi gibi bir politikadan ziyade çeşitli kabiliyetleri desteklemek, onların yanında olmak, gerekirse ortaklık yapmak yaklaşımındayız. Burada hangi seviyede, hangi teknolojide, hangi şirket bazında, ne tür ihtiyaç olduğunun tespiti önemli. Bütün kartları masaya açmış durumdayız. Ülke yararına, 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin başarıya ulaşması gayesiyle sonuç odaklı her türlü desteğe hazırız. Bu başkanlığımızla, savunma sanayisi şirketlerimiz aracılığıyla olabilir. Savunma sanayisi şirketi başlığı altında bir sağlık şirketi oluşturmaktansa sağlık alanında gayretli yapılarla beraber olup onlarla birlikte yürütmek daha etkin bir çözüm olacaktır diye düşünüyoruz."

 • Mart
 • 27
 • 2020

BAŞKAN PROF. DR. DEMİR, BALIKESİR’DE BAZI TEMASLARDA BULUNDU

Prof. Dr. İsmail Demir, Balıkesir’de yaptığı temaslar kapsamında önce Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti, sonrasında TSKGV bağlı ortaklığı İŞBİR Elektrik Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.
Balıkesir’in savunma sanayii ekosistemine hangi alanlarda katkı sağlayabileceğini bölgedeki sanayicilerle bir araya gelerek değerlendirdi.
Prof. Dr. Demir, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veren firmalarda temaslarda bulundu ve yerinde incelemeler yaptı. Başkan Prof. Dr. Demir, burayla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Üretim alanlarında yapılan çalışmalar bizi oldukça mutlu etti. Firmalarımızın ülke katma değerine daha fazla katkı sağlayacaklarından şüphemiz yok.” ifadesine yer verdi.

 • Mart
 • 14
 • 2020

"SAVUNMA SANAYİİ BULUŞMALARI" BALIKESİR'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Savunma Sanayii-Balıkesir Buluşması" programı kapsamında Balıkesir'deki bir otelde iş insanlarıyla bir araya gelen Başkan Prof. Dr. Demir, burada yaptığı konuşmada, yerli ve milli teknolojinin önemini vurguladı.
Yalnızca savunma sanayideki yerlilik ve milliliğe ağırlık vererek Türkiye'yi teknolojide bir yere getirmenin zor olduğunu belirterek "Savunma sanayi dediğimizde teknolojinin üst katmanlarında yer alan faaliyetlerin olması, oradaki Ar-Ge faaliyetlerinin diğer sanayi alanlarına da öncülük yapacak şekilde yeniliklere yol açması, inovatif çalışmalar yapması beklenir. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.
Savunma ve havacılık cirosunun bugün 9 milyar dolara yaklaştığını belirten Başkan Prof. Dr. Demir, 2002'de 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatının bugün 2,7 milyar doları geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Aynı yıllarda firma sayımız 56'dan bin 500'e ulaşmış. Yine 2000'li yıllarda sadece 66 savunma sanayi projesi varken bugünkü proje sayımız 700'ü aşmış durumda. 2002 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bugün geldiğimiz noktada toplam proje hacmimiz 70 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktadır. Bu süre zarfında Ar-Ge'ye ayırdığımız kaynak da katbekat arttı ve neredeyse yok düzeyinde olan Ar-Ge harcamaları şu anda Savunma Sanayi Başkanlığındaki takip edilen projeler çerçevesinde baktığımızda alt ve bağlı şirketlerle beraber 1,5 milyar dolar civarında bulunmaktadır."
Dünyanın en iyi 100 savunma sanayi şirketleri arasında 5 Türk firmasının bulunduğunu ifade eden Başkan Prof. Dr. Demir "Bunları söylerken iyi bir yürüyüşümüz olduğunu ama koşmamız gerektiğini unutmamamızı da özellikle vurgulamak istiyorum." dedi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sözlerine şöyle devam etti:
"Bugün Türkiye artık sahada da masada da 'Ben varım' derken, sahada olmadan masada da olunamayacağını çok daha net görürken, sahada ne kadar etkili olunacağının ana parametreleri bellidir. Kahraman Mehmetçiğimiz sahada yüreğini koyup, canını ortaya koyup her zamanki kahramanlığıyla sahada destanlar yazarken, onları teknolojik imkânlarla desteklemek de bizlerin görevidir. Teknolojide ne kadar ilerideyseniz, silah gücünüz ne kadar fazla ise çeşitli savunma ürünlerinde ne kadar üstünseniz, sahada da o kadar üstünsünüz. Bugün artık savaşlar elektronik ortamlarda, elektronik harpler, insansız sistemler, çeşitli uzaktan kumandalı araçlar, mühimmatlarla yapılırken geri kalma şansımız ve lüksümüz yok."
Başkan Prof. Dr. Demir, Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ve Yetenek Envanteri (YETEN) projeleriyle savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmaları desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 • Mart
 • 13
 • 2020

BAŞKAN PROF. DR. İSMAİL DEMİR'DEN İHA ÜSLERİNE ZİYARET

Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından “Bahar Kalkanı Harekâtı’nın başrolündeki ANKA ve Bayraktar TB2'lerimizi ziyaret ettik. İstiklâl ve İstikbalimiz için…” açıklamasında bulundu.
Başkan Prof. Dr. Demir, beraberindeki heyet ile Adana 10. Tanker Hava Üs Komutanlığı’nda bulunan İHA Filosu ve Hatay’da konuşlu İHA Bölük Komutanlığı’na giderek operasyon hakkında bilgi aldı.

 • Mart
 • 03
 • 2020

TÜRKİYE SİBER GÜVENLİK KÜMELENMESİ 2. SEKTÖR ZİRVESİNDE BULUŞTU


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yerli ve milli siber güvenlik ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyeleri Antalya’da düzenlenen 2.Sektör Zirvesinde bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yerli ve milli Siber Güvenlik Ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi 22-23 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 2.Sektör Zirvesinde üyeleriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un katılımlarıyla Antalya’da düzenlenen 2.Sektör Zirvesinde Siber Güvenlik Kümelenmesi üye firmalarından 200’ün üzerinde katılımcı yer aldı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
“Başkanlık olarak siber güvenlik alanında en verimli ve en hızlı mekanizmaları hayata geçirerek ülkemizin olası saldırılarda kendi kendine yeten ve bütün siber güvenlik çözümlerini üretebilen bir ekosisteme sahip olmasını amaçlıyoruz. Başkanlığımız himayesinde yürütülen “Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi” projesi 147 üyesi ile bir yıl içerisinde 50’ye yakın etkinlik ile ekosistemin gelişimine ve paydaşların ortak zeminde buluşmalarına ön ayak olmuştur. Söz konusu proje ile 3000’nin üzerinde öğrenciye eğitim verilmiş, 4 girişimcilik yarışması düzenlenmiştir. Ülkemizde bir ilk olma niteliği taşıyan ‘Siber Güvenlik ürün, eğitim, hizmet kataloğu’ hayata geçirilmiş, yurt içi ve dışında mümkün olan her paydaşa sunulmuştur. Kümelenme projesi ile ülkemizin yerli ve milli imkanlar ile siber güvenlik çözümleri geliştiren, ilgili alanda eğitimler/ hizmetler sunan, katma değeri yüksek, rekabetçi firmalarını bir araya getirmeyi ve ortak sinerji ile verimli çalışmayı hedefliyoruz. Geldiğimiz noktada 180’den fazla ürünün piyasada satışta olduğu 400’den fazla eğitim ve hizmetin sunulduğu bir ekosistem haline geldik. Sahip olduğumuz kaynakları ve potansiyelimizi en etkin şekilde kullanarak daha güçlü bir ülke olacağımıza ve yerli çözümler kullanan kurumlarımızın daha güvenli olacağına inancımız tamdır.”
Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Vizyonunun katılımcılarla paylaşıldığı zirvede küme üyeleri tarafından geçen yıl piyasaya çıkarılan yeni siber güvenlik ürünleri hakkında bilgi verildi. Zirvede, 2019 yılında Kümelenme Üyeleri arasında yapılan iş birlikleri de duyuruldu. Ayrıca, HAVELSAN ve STM, Kümelenme üyesi firmalarla yürütülen çalışmaların ortak koordinasyonla gerçekleştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.
Zirvede kümelenme üyesi firmalara, sektöre verdikleri desteklerden dolayı ödüller verildi.
Girişimcilik Faaliyetlerine Destek Ödülü: Havelsan ve İstanbul Teknopark
Ekosisteme Destek Ödülü: Aselsan, Havelsan, STM
Yılın Parlayan Yıldızı Ödülü: Swordsec, Ulak Haberleşme
Eğitime Destek Ödülü: STM, Turkcell
Yerli Ekosisteme Destek Ödülü: Türk Telekom, TR-Test
En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma Ödülü: Zemana
Küme Faaliyetlerine Katılım Ödülü: Crypttech
Küme Çalışmalarına Destek Ödülü: Mahir Yüksel (Cyberthınk) - Uğur Çağal (Nettsi)
147 üye firması bulunan Kümelenme, ülkemizde yerli ve milli siber güvenlik ürünlerinin kullanımını artırmak, yerli ürünlerin yurt içi ve yurt dışı pazar faaliyetlerini destekleyerek globalde rekabet edebilmesini sağlamak, yeni fikirlerin artması için girişimcilik programları düzenleyerek siber güvenlik ürünleri ve firmaların sayısını artırmak, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını geliştirmek ve yerli ürünlerin test ve sertifikasyonuna yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

 • Şubat
 • 22
 • 2020

PROF. DR. İSMAİL DEMİR, SETA “TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİİ STRATEJİSİ” SEMPOZYUMUNA KATILDI

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) düzenlediği "Türkiye’nin Savunma Sanayii Stratejisi" sempozyumuna katıldı.
Başkan Prof. Dr. Demir, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin içerisinden geçtiği süreçte savunma, askeri konularda çok sayıda insanın televizyon kanallarında konuşmacı olarak yer aldığını, bu konuşmacıların fikirlerini beyan ettiğini söyledi. "Bizler için asıl önemli olan bilgiye dayanan çeşitli verilerle sahayı iyi okuyarak yapılan tespitler ve geleceğe yönelik yapılan stratejiler. Yapılan tespitlerde oluşturulacak çalışmalardır. Bu çalışmalar bizler, diğer kamu yöneticileri ve diğer ilgili kişiler için son derece önemli çalışmalar." açıklamasında bulundu.
Türkiye'nin savunma sanayisinde gerçekten bir ivme yakaladığını ama bunun asla yetmeyeceğini, koşulması gerektiğini belirten Başkan Prof. Dr. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Önümüzde almamız gereken oldukça büyük mesafeler var. Bizim önümüzde koşanların aldığı mesafeleri alamazsak belirli yarışlarda, stratejilerde masada veya alanda konumlanmalarda zayıf durumda kalacağımız elimizin güçlü olmayacağı bir gerçek. Bugüne bakarak bugünün yeterli olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz ama geleceğe yönelik umutlarımız var. Bu koşuyu yapmak için de gerekli kas gücünü oluşturmamız gerekiyor. Bu koşuya nefes olacak tartışmalar, analizler, politikalar ve alan uygulamalarını mutlaka görmemiz ve bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor.
SETA ile birlikte yürüttüğümüz doğrudan üniversite öğrencilerine erişime vesile olan savunma okuryazarlığı programını ele aldığımızda hem ilgi ve alakanın boyutu hem de ele alınan konular bakımından aslında çok doğru ve yerinde çalışma yaptığımızı görüyoruz. Geleneksel olarak Türkiye'de askeri konular, savunma konuları silahlı kuvvetlere havale edilmiş ve oradan beklenen meseleler olmaktan çıkmalı, bunun çıktığını görüyoruz ve bilgiye dayalı konuyla ilgili görüş beyan edebilecek bilgi üreten, araştırma yapan, tüm kesimlerin bir arada fikirde bulunup stratejileri belirleyebilecekleri ortamların oluşturulması gerekiyor. Tabi ki alan tecrübesi askeri görüşler önemli ama Türkiye adına genel bir politika ve strateji oluşturulurken Türkiye'nin beyin gücünün, bilgi birikiminin masada olması gerekiyor."
Başkan Prof. Dr. Demir, savunma sanayisinin hiçbir zaman salt ve literal anlamıyla hiçbir zaman askeri bir mesele olmadığını belirterek, "Savunma sanayisi tez zaman için daha geniş kapsamda ele alınmayı bekleyen bir mesele oldu ki bugün her zamankinden daha çok buna ihtiyaç olduğunu ve bu bakış açısının masada olması gerektiğini söyleyebiliriz. Türkiye'de savunma sanayisinde iyi bir ilerleyişin olduğunu belirterek "Bunu altyapıda iyi bir sanayi ekosistem ile beslemeden bunun sürdürülebilir olamayacağını vurgulamak gerekiyor. Savunma sanayisini bu seviyelere getirmek için harcanan emek ve paranın oldukça büyük olduğunu belirtmek isterim." dedi.
Ayrıca Başkan Prof. Dr. Demir, konuşmasında şunları kaydetti. "Bugün ulaştırma, iletişim, haberleşme, enerji, tarım ve benzeri alanlarda belirli yetkinlikleriniz yok ise toplumu etkileyen bir dizi alanda tedbirleriniz yok ise silah ve askeri güç olarak ne kadar güçlü olursanız olun bir noktada yapılacak bazı saldırılar veya oluşturulacak bazı krizler toplumunuzun felç olmasına diğer savunma unsurlarını kullanamayacak hale gelmesine sebebiyet verebilir. Bu açıdan bütün bu alanları toptan değerlediren toplumun ve ülkenin emniyetini, güvenliğini uzun vadeli olmasını sağlayacak tedbirlerin toptan düşünülmesi ve teknolojilerin çok amaçlı değerlendirilmesi gerekiyor.
Savunma sanayi icra komitesi önceki dönemde başbakan, milli savunma bakanı ve genelkurmay başkanından oluşan yapıydı. Bugün artık bu komite cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, savunma bakanı, içişleri bakanı, hazine ve maliye bakanı, genelkurmay başkanı ve savunma sanayi başkanından oluşan geniş bir yapıya dönüşmüş durumda.
Bu yaklaşım sayesinde proje sayısı ve cirosunun arttığını, çeşitli sektörlerde savunma sanayi bünyesinde geliştirilen ürünlerin kullanılmaya başlandığını ve bu alanda istihdam edilen insan kaynağındaki artış ve nitelik gelişimini başkanlığımız faaliyetlerindeki çeşitliliği, siber güvenlik, motor, test, kalite, sertifikasyon ve ihracat gibi konularda yaptığımız atılımları insan kaynağına yönelik yaptığımız faaliyetleri ve ihracat süreçlerinde artık yeni dönemde yurt içi ve yurt dışı yapılanma ile ilgili savunma sanayi başkanlığı bünyesinde atılacak adımlarla bunların örneğini görebileceğiz."
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türkiye'nin savunma sanayisinde yeni bir döneme geçtiğini, artık çok geniş tabanlı düşünülen faaliyetlerin dönemi olduğunu belirtti.
SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran da içerisinde bulunduğu coğrafyanın Türkiye'yi çok yönlü olarak hazırlıklı olmaya ittiğinin altını çizdi.
Prof. Dr. Duran, "Savunma sektörü sadece askerlere bırakılmayacak kadar önemli bir alandır. Bu geçmişten beri böyleydi ama sanki giderek daha da farklılaşan çalışma boyutlarıyla ve meselenin stratejik, politik, ekonomik etkileri sebebiyle sivillerin dahada etkin olması gereken bir alan olarak öne çıkıyor." diye konuştu.
Türkiye'nin son yıllarda ortaya koyduğu savunma sanayisindeki performansın iddialı bir yere doğru gittiğini belirten Prof. Dr. Duran "Biz de SETA olarak savunma sanayi güvenlik meseleleri üzerinde bilgi üretmek ile uğraşıyoruz. Son dönemde önemli başarılar kaydettik. Savunma sanayisi Türkiye için artık stratejik önceliği olan bir alandır. Bunun böyle olduğunun işareti yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde Savunma Sanayi Başkanlığı'nın direkt Cumhurbaşkanlığına bağlanmış olmasıdır." şeklinde konuştu.

 • Şubat
 • 21
 • 2020

PROF. DR. İSMAİL DEMİR ÖZBEKİSTAN HEYETİNİ MİSAFİR ETTİ

Prof. Dr. İsmail Demir, Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi Başkanı Oybek Ismailov ve beraberindeki heyeti misafir etti. İki ülke arasında savunma sanayii alanında görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Şubat
 • 18
 • 2020