Haberler

TÜRKİYE İLE GİNE ARASINDA SAVUNMA SANAYİİ İŞBİRLİĞİ İMZASI


1998 yılında Afrika Eylem Planı ile başlayan, 2010 yılında Afrika Stratejik Belgesi ile devam eden Türkiye-Afrika Ortaklığı vizyonu çerçevesinde, Türkiye ile 22 Afrika ülkesi arasında, hâlihazırda Savunma Sanayii İşbirliği (SSİ) Anlaşması bulunuyor.
Türkiye ile Gine Cumhuriyeti arasında da iki ülke Cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretleriyle birlikte gelişen ilişkiler çerçevesinde, Savunma Sanayii İşbirliği (SSİ) Anlaşması imzalanması konusunda mutabakata varıldı.
Bu çerçevede; Türkiye ile Gine Cumhuriyeti arasında savunma sanayi iş birliği (SSİ) faaliyetlerini başlatmak ve hukuki bir temelde yürütülmesini sağlamak maksadıyla Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması IDEF’te T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve Gine Savunma Bakanı Dr. Mohammed DIANE tarafından imzalandı.

 • Mayıs
 • 02
 • 2019

IDEF 2019 İMZA TÖRENLERİ

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bugün IDEF 2019 kapsamında;
SSB ile THY Teknik arasında HİK Sistemi için Lojistik Destek İşbirliği Protokolü,
SSB ile Aselsan arasında Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi,
Altay Yazılım ile Norveçli Kongsberg firmaları arasında İşbirliği Anlaşması,
Aselsan ile Ukraynalı STE firmaları arasında SKIF Anti Tank Füze Sistemi için Dörtgöz Termal Kamera Tedariki Sözleşmesi
Altay Tankı Seri Üretim Projesi Ana Alt Yükleniciler Sözleşmeleri imza törenlerine katılmıştır.

 • Mayıs
 • 01
 • 2019

ALÇAK İRTİFA RADAR SİSTEMİ PROJESİ İMZALANDI

Alçak İrtifa Radar (AİR) Sistemi Projesi T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalandı. IDEF’te gerçekleştirilen imza törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN, SSB ve sektör temsilcileri katıldı. Proje kapsamında, hava gözetleme resminde Erken İhbar Radarları tarafından kapsanamayan alçak irtifa ve orta/uzun menzilli alanlar ile Erken İhbar Radarlarının arıza dönemlerinde kapsanamayan alanların kapsanması amaçlanıyor. İlk sistem teslimatı 2022 yılında gerçekleştirilecek olan projede toplam 5 adet AİR Sistemi tedariki yapılacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak amacıyla tedarik edilecek olan radarların:
Savaş uçakları, helikopterler, İHA’lar, hayalet uçaklar ve anti-radyasyon füzelerine karşı etkinlik sağlaması,
Uzun menzilli radarlar tarafından kapatılamayan bölgelerin kapsama altına alınmasını yüksek hareket yeteneğiyle birlikte sağlamak ve alçak irtifadan gelmesi beklenen düşük radar kesit alanına sahip hedeflerin tespitini de gerçekleştirmesi bekleniyor. Sistem, ayrıca yakınlarında konuşlanmış hava savunma sistemleriyle de entegre olabilecek. Bu amaçla radar tarafından erken uyarı ve Karaya Konuşlu Hava Savunma Sistemleri için arama fonksiyonları yerine getirilecek, hedef bilgileri silah sistemlerine doğrudan aktarılacak. Böylelikle entegre hava gözetleme ve savunma sisteminin reaksiyon süresi de kısaltılabilecek. Radar üzerinde yer alacak Milli Mod5/S IFF sistemi sayesinde tespit edilen ve daha sonrasında takibe alınan hedeflerin IFF sorgulamaları yapılarak dost unsurlarla ilgili bilgiler anlık olarak radar terminallerinde izlenebilecek. AİR teknik çözümleri, lojistik ihtiyaçları da gözetilerek, EİRS ve STR projelerinde geliştirilmiş / geliştirilecek olan tasarım çözümleri azami ölçüde kullanılacak şekilde oluşturuldu. AİR Sistemi teknik özellikleri:
S Bant frekansında çalışma,
Alçak irtifa hedeflerin tespiti,
Katı Hal Güç Yükselteçli Gönderme/Alma Modülleri,
Faz dizili elektronik taramalı anten,
Sayısal hüzme oluşturma,
İleri sinyal İşleme teknikleri,
360 derece dönebilen anten alt sistemi yapısı,
Durarak çalışma,
Değişken anten dönüş ve tarama hızları,
Taktik tekerlekli araçlarla taşınma,
Hızlı kurulum ve toplanma,
Yüksek MTBCF,
Düşük MTTR,
Yüksek hazır olma oranı.

 • Mayıs
 • 01
 • 2019

ENDONEZYA ORTA AĞIRLIKTA TANK SERİ ÜRETİM SÖZLEŞMESİ IDEF’TE İMZALANDI

FNSS ile Endonezya’nın PT Pindad firmaları arasında Orta Ağırlıkta Tank Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı. IDEF’te düzenlenen imza törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Koramiral Agus Setiadji, Endonezya Savunma Bakanlığı Savunma Potansiyeli Genel Direktörü Bondan Tiara Sofyan, FNSS ve Pt Pindad firmaları yetkilileri ile sektör temsilcileri katıldı. SSB ile Endonezya Savunma Bakanlığı arasında 2015 yılında düzenlenen IDEF fuarında bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre FNSS ile Pt Pindad firmaları Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla Orta Ağırlıkta Tank Prototipi geliştirmeyi amaçlamıştı. Anlaşmada bahsedilen tank prototipleri başarıyla geliştirildi. Bu proje kapsamında Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından ilk planda 18 adet Orta Ağırlıkta Tank için seri üretim kararı verildi.

 • Nisan
 • 30
 • 2019

GÖKDENİZ GEMİ PLATFORMLARI İÇİN YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ TANITIMI IDEF’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen sözleşme kapsamında geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin, deniz platformlarına uyarlanması sonucu milli olarak geliştirilen GÖKDENİZ Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) ASELSAN tarafından IDEF 2019’da tanıtıldı. ASELSAN standından gerçekleştirilen tanıtıma T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı. Gemi platformlarının başta güdümlü mermiler (G/M) olmak üzere Havadan Karaya Füzeler, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları, Uçaklar ve Helikopterlere karşı hava savunmasının en etkili şekilde karşılanmasını sağlayacak olan GÖKDENİZ, 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile birlikte güncel hava tehditlerine karşı gemi öz savunması için etkili bir çözüm sağlıyor. GÖKDENİZ; üzerinde bulunan 3 boyutlu arama radarı, atış kontrol radarı ve E/O algılayıcılar ile gece ve kötü hava koşullarında da hedef tespit, teşhis, takip ve imhasını tam otonom olarak gerçekleştirebilecek. Sistem; operatör kontrolünde işletilebildiği gibi, gereken durumlarda görevini operatör müdahalesine ihtiyaç duymadan tam otomatik olarak da yerine getirebiliyor.

 • Nisan
 • 30
 • 2019

SAVUNMA SANAYİİNDE İHRACATIMIZ YÜZDE 20 ARTTI

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SaSaD) 30. Olağan Genel Kurulu sonrasında gerçekleştirilen Savunma Sanayii Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin ilk kümelenmesi SaSaD'a yaptığı çalışmalar dolayısıyla teşekkür etti. Savunma sanayini geliştirmek için yaptıkları çalışmalara değinen Demir, Türkiye'nin kendi özgün ürünlerini geliştirmesinin, üretmesinin ve başka ülkelere çözümler sunarak onların ihtiyaçlarını karşılamasının büyük önem taşıdığını anlattı. Demir, savunma sanayinin diğer sektörler ve kamu yapılanmaları için örnek gösterilen başarılara imza attığını ve milletin gurur duyduğu seviyeye ulaştığını vurgulayarak, "Savunma sanayisi alanında bağımlılık size ileride bir çelme olarak dönebilir. Milli ve yerli sanayi derken kendi öz gücümüze güvenmenin ana taşlarını oluşturmayı hedefledik." diye konuştu. Savunmada 67 bin kişilik istihdam Sektöre ilişkin 2018 verilerini paylaşan Demir, savunma ve havacılık cirosunun 2018'de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Savunma sanayisinde ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl, savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar Ar-Ge için harcamışız. Savunma sanayimizin bu noktaya gelmesinde en önemli faaliyet olan Ar-Ge çalışmalarına ayrılan kaynağın yine cirosuna göre en yüksek oran olan sektör durumundayız. Sektörümüzde 67 bin 239 kişilik istihdam rakamına ulaşmış bulunmaktayız." Savunma sanayisinin küresel bir oyuncu olması gerektiğine işaret eden Demir, bu kapsamda sanayinin sürdürülebilirliği, büyümesi, kritik ve katma değerli ürünler öncelikli olmak üzere yerlileşme süreçlerine devam edilmesi konularının ön plana çıktığını aktardı. "Sektörü genişletme çalışmalarına devam edeceğiz" Demir, yerli ve milli savunma sanayisinin ülke savunmasının güçlü kılınması için taşıdığı öneme dikkati çekti. Demir, bu kapsamda Başkanlık olarak sektöre yeni oyuncular kazandıracak Endüstriyel yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ve yakın zamanda hayata geçecek Yetenek Envanteri (YETEN) portalıyla sektörü genişletme çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi. Yıl içerisinde bazı faaliyetleriyle farkındalık yaratarak ödül almaya hak kazanan firmaları tebrik eden Demir, sektördeki tüm firmaların ödül almayı hak ettiğini vurguladı. Kaynak: Anadolu Ajansı

 • Nisan
 • 22
 • 2019

BELARUS İLE SAVUNMA SANAYİİ İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT MUHTIRASI İMZALANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Görüşmelerden sonra iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. İki ülke arasında savunma sanayii alanında işbirliği tesis edilmesine yönelik Mutabakat Muhtırası T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Belarus Askeri Sanayi Devlet Otoritesi Bakanı Sayın Roman Golovchenko arasında imzalandı.

 • Nisan
 • 16
 • 2019

SSI 2018 YILI BAŞARILI İHRACATÇILARI ÖDÜL TÖRENİ

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği 2018 Yılı Başarılı İhracatçıları Ödül Töreni'ne katıldı.

 • Nisan
 • 15
 • 2019

BURKİNA FASO İLE SAVUNMA SANAYİİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Görüşmelerden sonra iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. İki ülke hükümetleri arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Burkina Faso Devlet Bakanı, Milli Savunma ve Eski Muharipler Bakanı Moumina Chériff SY tarafından imzalandı.

 • Nisan
 • 11
 • 2019

SSB BAŞKANI PROF. DR. DEMİR’DEN TBMM BAŞKANI ŞENTOP’A ZİYARET

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret etti.

 • Nisan
 • 10
 • 2019