Haberler

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ, TECRÜBESİNİ SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNDE GÖSTERİYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN ve Bilkent UMRAM tarafından prototipi geliştirilen ilk yerli MR cihazını inceledi. Savunma sanayiinin sağlık sektörüne katkılarına ilişkin açıklama yapan Demir, “ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı ve taşınabilir defibrilatör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca savunma sanayii olarak hasta bakımı, tanı kiti, veri ve görüntü işleme üzerine ARGE çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberinde Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ile Bilkent Üniversitesi UMRAM’ı (Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi) ziyaret etti. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Ataları’ın da bulunduğu ziyarette, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Demir, Aselsan ve Bilkent UMRAM’ın birlikte ilk prototipini geliştirdiği yerli MR cihazını inceledi.
SSB Başkanı Demir, ziyareti ve savunma sanayiinin sağlık teknolojilerine yönelik çalışmaları hakkında bir açıklamada bulundu. Demir açıklamasında şunları söyledi:
“Savunma sanayiinde geliştirilen teknolojilerin çoklu kullanımı açısından çeşitli projelerimiz devam etmekteydi. Bugünlerde gündem olan pandemi ile beraber sağlık sektöründeki çalışmalar öne çıkmış durumda. Bunun ilk örneği de solunum cihazının gündeme gelmesi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da öncülüğüyle yapılan girişimle, bir KOBİ şirketimizle iki büyük savunma sanayii şirketimiz bir araya gelerek bir solunum cihazı ürettiler ve bunun başarısı şu anda görülüyor. Ama çalışmalar sadece bundan ibaret değil.”
“ASELSAN’ın zaten çalışmakta olduğu 5 adet daha cihaz vardı. ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı, ve taşınabilir defibrilatör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yine Başkanlığımız bünyesinde ultraviyole dezenfektan konularında, hem maske hem diğer ürünlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor.”
“Bunun yanında AR-GE başlığı olarak savunma sanayiinin tetiklediği birkaç başlık daha var. Bunların başında hasta bakımı ve monitör edilmesi ile ilgili teknolojilerin geliştirildiği çalışmalarımız var. Yine hasta tanı ve veri kiti oluşturmayla ilgili çalışma var. Diğer taraftan veri işleme, görüntü işleme, bunların akıllı sistemlerle, derin öğrenmeyle geliştirilecek yöntemlerle yaklaşımların ortaya çıkarıldığı teknolojiler var. Bunların çoklu olarak devam ettirildiğini söylemek mümkün.
“Çünkü burada uygulanan teknolojiler aynı zamanda savunma sanayiinde geliştirilen bazı temel teknolojilerin uygulanmasını içerdiği gibi geliştirilen teknolojilerin savunmaya doğrudan etkileri de var. Gerek savunma alanında askerlerimizin, güvenlik güçlerimizin sorunları gerekse öğrenilen elektronik, veri işleme, görüntü işleme ve programlama teknikleriyle ilgili sağlık sektöründe ortak çalışmanın oluşturulacağı bir alan görmüş durumdayız. Sağlık bu çoklu kullanım alanlarının başlangıcı olarak düşünülebilir ve şu anda gündeme gelmesi hasebiyle kamuoyunun gündemine taşınan konular. Ancak bunun yanında enerji, çeşitli hassas tesis ve sistem koruma çalışmaları, çeşitli dağıtım sistemlerinin monitör edilmesi ve otomatik kontrolünün sağlanması, iletişim sistemleri ve buna ilaveten oluşacak siber güvenlik alanı, iletişim alanı, çeşitli alanlarda oluşan teknolojilerin çoklu kullanımı ile ilgili de devletin de çeşitli birimleriyle temas halinde çalışmalarımız devam ediyor.
“Sağlık konusunda bu beş ürünle yola çıkan ASELSAN’ın yanında gerek yazılım sistemleri gerek çeşitli veri işleme ve görüntü işleme sitemleriyle ilgili diğer şirketlerimizle çalışmalarının sonuçlarını yakında görmüş olacağız. Burada mühim olan bir Millî Teknoloji Hamlesi konusunun ülkenin gündeminde daha sıcak tutulması ve ülkede geliştirilen her alandaki teknolojilerin çoklu kullanımının ve hızlı bir yol almanın sağlanması olarak görüyoruz. İnşallah bunu savunma sanayii olduğu gibi diğer sanayi alanları ile de yakın işbirliği ile sürdüreceğiz.”
“Bunun temel unsurlarından birisi de aslında bilim ve teknolojiyi buluşturmak, bir arada yürütmek ve bunu uygulamaya geçirmek. Bunun da tabii yuvası malumunuz araştırma kurumları, üniversiteler. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz Bilkent Üniversitesi UMRAM ve çeşitli araştırma merkezleri de yine yakından işbirliği yaptığımız yapılar arasında. Çeşitli üniversitelerle bu anlamda çalışmalarımız da sürmekte. Yani bilgi ve teknoloji gelecek. Biz bu geleceği gençlerimizle beraber yatırım yapmaya devam ediyoruz. Savunma sanayii de inşallah bunun öncülüğünü yapmaya devam edecek.”

 • Mayıs
 • 15
 • 2020

ASELSAN SİVAS HASSAS OPTİK ÜRETİMİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; Gündüz Görüş Piyade Dürbünleri, Gece Görüş Eklentileri ve Keskin Nişancı dürbünlerinin güvenlik güçlerimizin hizmetinde olduğunu açıkladı.
Başkan Prof. Dr. İsmail Demir resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kritik teknolojilere yaptığımız yatırımlarla optik lens, prizma ve hassas mekanik parçaların Aselsan’ın Sivas’taki Hassas Optik fabrikasında üretimine hız verildiğini belirterek “Mart ve Nisanda yavaşlamak yerine, Covid-19 tedbirlerini alarak üretimi iki katına çıkardık.” ifadelerini kullandı.

 • Mayıs
 • 12
 • 2020

MEHMETÇİĞE ROBOT YARDIMCILAR GELİYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu insansız kara araçlarının yerli olarak üretilmesi ve çeşitlendirilmesi projeleri hakkında gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi. Yakın zamanda Mehmetçik'in kullanımına yeni robot yardımcılar sunulacağını söyledi.
Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, Hafif ve orta sınıf 1.seviye İnsansız Kara Araçları prototiplerinden sonra orta sınıf 2.seviye için ASELSAN ile sözleşme imzalandığını, Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı projeyle silahlı insansız kara araçları KKK’ya teslim edileceğini açıklayarak “Proje, keşif, gözetleme, hedef tespiti yapan, üzerine silah sistemleri ve ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip insansız kara aracı geliştirilmesini ve seri üretimini içeriyor." dedi.

 • Mayıs
 • 09
 • 2020

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NA 3 ADET BAYRAKTAR TB2 TESLİMATI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Jandarma Genel Komutanlığı'na 3 adet Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirildiğini açıkladı.
Başkan Prof. Dr. İsmail Demir resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada envantere giren İHA/SİHA sayısının 107'ye ulaştığını belirterek " Milli Teknoloji Hamlesi ile çıktığı yolda ülkemizin her kritik döneminde gönülden işe koyulan Baykar Savunma'yı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı

 • Mayıs
 • 08
 • 2020

TSK’YA YAZILIM TABANLI TELSİZ TESLİMATLARI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisinin güvenlik güçlerine teslimatlarını başarılı şekilde sürdürdüğünü söyledi.
ASELSAN'ın ürettiği 1300’den fazla yazılım tabanlı telsizin daha TSK’ye teslim edildiğini bildiren Başkan Prof. Dr. İsmail Demir, sırt, araç ve sabit tipteki telsizlerle TSK’nin ortak milli kriptolu, elektronik harp korumalı, yüksek hızlı telsiz veri ağı ihtiyacının karşılanacağını belirtti.
Başkan Demir, Türkiye'nin geliştirdiği yazılım tabanlı telsizleriyle kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülke arasında yerini aldığını belirterek,

 • Mayıs
 • 06
 • 2020

TÜRKİYE SİBER GÜVENLİK KÜMELENMESİ TÜRKİYE’NİN SİBER UZMANLARINI YETİŞTİRİYOR

SSB himayesinde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Türkiye’nin siber uzmanlarını yetiştirmek için Covid-19 sürecinde de eğitimlerine online olarak hız kesmeden devam ediyor.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından “Siber Güvenlik Kümelenmemiz, Türkiye’nin siber güvenlik uzmanlarını yetiştiriyor. Şu ana kadar 25 üniversitede, 12 ilde, 135 başlıkta yapılan eğitimler, evde kaldığımız şu günlerde online olarak ücretsiz veriliyor. @siberkume siber güvenlik ihtiyaçlarına yerli çözümler sunuyor” açıklamasını bir videoyla paylaştı.
Siber Güvenlik sektörünün ihtiyaç duyduğu Siber Güvenlik uzmanlarını yetiştirmek hedefiyle 2018 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde Siber Güvenlik Eğitimleri, Yaz Kampları ve Kış Kampları düzenleyen Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından, bugüne kadar 25 üniversitede gerçekleştirilen 135 eğitim programı ile 3500’ün üzerinde öğrenciye Siber Güvenlik eğitimi verildi.
Covid 19 süreci nedeniyle okulların kapanması ve planlı eğitimlerin önlemler kapsamında ertelenmesi nedeniyle, evde kalan öğrencilerin Siber Güvenlik Eğitimlerinden uzak kalmaması için eğitimlerini zaman kaybetmeden online olarak yapmaya başlayan Kümelenme, siber güvenlikle ilgilenen herkesi online eğitim programlarına bekliyor.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuya ilişkin sosyal medya hesabından “Siber Güvenlik Kümelenmemiz, Türkiye’nin siber güvenlik uzmanlarını yetiştiriyor. Şu ana kadar 25 üniversitede, 12 ilde, 135 başlıkta yapılan eğitimler, evde kaldığımız şu günlerde online olarak ücretsiz veriliyor. @siberkume siber güvenlik ihtiyaçlarına yerli çözümler sunuyor” açıklamasını bir videoyla paylaştı.
Yalnızca öğrenciler değil, kamuda ve özel sektördeki çalışanların da farklı konularda verilecek eğitimlerden faydalanması için Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi YouTube kanalı üzerinden verilmeye başlanan eğitimler Siber Güvenlikle ilgilenen herkese açık bir şekilde Canlı yayınlanıyor. Eğitime katılamayanlar ise canlı yayında verilen eğitimlerin kayıtlarına yine Kümelenmenin YouTube kanalından erişim sağlayabiliyorlar.
Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üye firmalarından sektörün uzman isimleri tarafından haftada iki eğitimin verildiği eğitim programında, bugüne kadar Active Directory Eğitimi, Kablosuz Ağ Güvenliği Eğitimi, Cyber Threat Hunting Eğitimi, Windows Forensic Eğitimi ve Python For Hackers Eğitimi verildi.
Gelecek haftalarda Temel Linux Assembly, Temel Linux BOF, Web Uygulama Güvenliği gibi eğitimler ile devam edecek Siber Güvenlik Online Eğitim Programında eğitimilerin yanı sıra, Siber Güvenlik'te Mevcut İstihdam Alanları, Geleceğe Yönelik Öngörüler ve Siber Güvenlikte Kariyer Yol Haritası gibi başlıklarda söyleşilere de yer verilecek.
Sürekli güncellenen eğitim takvimine www.siberkume.org.tr web sitesinden erişim sağlanabilir. Eğitimlerin yayınlandığı https://www.youtube.com/c/turkiyesiberguvenlikkumelenmesi kanalından önceki eğitimlere de ulaşılabilir.
Kümelenme ayrıca bu süreçte, Siber Güvenlik alanında yapılan Bitirme Projelerinin değerlendirilmesi amacıyla Siber Güvenlik Bitirme Projeleri Yarışmasının da başvurularını açmaya hazırlanıyor. Kümelenmenin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurusu yapılacak yarışmada, siber güvenlik alanında yapılan bitirme projeleri ödülleri kazanmak için birbirleriyle yarışacak.

 • Mayıs
 • 05
 • 2020

SSB ÖNCÜLÜĞÜNDE YERLİ VİDEO KONFERANS ÜRÜNLERİ GELİŞTİRİLDİ

Kovid-19 sürecinde en büyük ihtiyaçlardan biri haline gelen ve yabancı uygulamalardaki güvenlik açıklarıyla gündemde olan Video Konferans Ürünleri için Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi harekete geçti.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, içinde bulunduğumuz dönemde uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik risklerine karşı, üye firmalarının ürettiği güvenli yerli video konferans ürünlerinin kullanımını artırmayı hedefliyor.
Kümelenme üyesi firmalar tarafından geliştirilen yerli video konferans ürünleri kamu ve özel sektör tarafından ilgiyle karşılanıyor. Bir çok kurum tarafından kullanılmaya başlanan ürünler, görüntülü toplantıların yanı sıra uzaktan eğitim sürecinde de ihtiyaçları karşılayacak.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili yaptığı açıklamada “‪Her alanda yerlileştirme çalışmalarımız sürüyor. Yerli video konferans ürünlerini geliştiren Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi Karel, Gais, May Siber, Bites, YD Yazılım, 12M, Liberta, ICTerra, Nettsi ve Havelsan firmalarını tebrik ediyorum. Geliştirmeye ve üretmeye devam!” şeklinde konuştu.

 • Mayıs
 • 03
 • 2020

MMU PROJESİNDE TUSAŞ İLE HAVELSAN İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştirme ve üretim süreçlerini yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile HAVELSAN arasında iş birliğine imza atıldığını açıkladı.
Covid-19 ile mücadele sürecinde Savunma Sanayii sektörünün tedbirleri en üst seviyede uygulayıp faaliyetlerine devam ettiğini belirten Başkan Demir, MMU geliştirilme çalışmalarının da hız kesmeden sürdüğünü ifade etti. Başkan Demir, “TUSAŞ ile HAVELSAN, imza attıkları bu iş birliği ile yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi bir çok çalışma gerçekleştirecek. Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak” dedi.
TUSAŞ ve HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği; Gömülü Eğitim/Simülasyon (Embedded Training), Eğitim ve Bakım Simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

 • Mayıs
 • 02
 • 2020

5.56 PİYADE TÜFEĞİ TESLİMATI 65.000’İ GEÇTİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Kalekalıp ve Sarsılmaz tarafından üretilerek teslimatı yapılan 5,56 milimetre kalibre piyade tüfeklerinin sayısının 65 bini geçtiğini açıkladı.
Başkan Prof. Dr. Demir, Türk savunma sanayisi olarak şu anda bütün dünyanın uğraştığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken dahi bütün güvenlik tedbirlerini en üst seviyede uygulayarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Güvenlik güçlerinin 5,56 milimetre piyade tüfeği ihtiyacı doğrultusunda da üretimlerin devam ettiğini belirten Başkan Prof. Dr.Demir, "MKEK, Kalekalıp ve Sarsılmaz’ın ürettiği 5,56 milimetre piyade tüfeği sayısı toplamda 65 bini geçti. Şartlar ne olursa olsun savunma sanayimiz tedbirlerini alarak üretimlerine devam edecek." dedi.

 • Nisan
 • 26
 • 2020

BAŞKAN PROF. DR. DEMİR, “İKİ İLDE DAHA SAYISAL HABERLEŞME ŞEBEKESİ KURULACAK”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) kriptolu telsiz ağını yeni teknolojilerle genişlettiklerini belirterek, ASELSAN ile imzalanan yeni sözleşme kapsamında 2 ilde daha "Sayısal Haberleşme Şebekesi" kurulacağını bildirdi.
Başkan Prof. Dr. İsmail Demir resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, savunma sanayisinin çalışmalarını sürdürdüğünü ve EGM'nin kriptolu telsiz ağını yeni teknolojilerle genişlettiklerine işaret ederek, "22 ilde kullanılan şebekenin 2 ilde kurulumu sürerken, ASELSAN ile imzaladığımız yeni sözleşmeyle 2 ilde daha 'Sayısal Haberleşme Şebekesi' kurulacak." ifadesini kullandı.
Başkan Prof. Dr. Demir, bu sözleşmeyle ilk defa bir ilde geniş bant sistemine geçileceğine dikkati çekerek, "Geniş bant ile milli kriptolu olarak video ve fotoğraf gönderme, konum bilgileri paylaşma, parmak izi ve yüz tanıma bilgilerini aktarma, bireysel ve grup modunda mesajlaşma gibi yeni özellikler olacak. Geniş Bant sisteminin bileşenleri, ULAK AŞ, diğer sistemler ise ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ürünlerden oluşacak. Bu sistemi, kullanacağımız şehrimizde edinilecek tecrübeyle diğer illerimize de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

 • Nisan
 • 24
 • 2020